Seehofer v sobotu skončí v čele CSU. Nahradí ho Söder, spřádá plán proti AfD

Střídání generací nastane v sobotu na mimořádném sjezdu německé vládní Křesťanskosociální unie (CSU) v Mnichově. Devětašedesátiletého Horsta Seehofera v čele strany nahradí o sedmnáct let mladší bavorský premiér Markus Söder. Právě do něj spolustraníci vkládají naděje, že k CSU přivede zpět voliče, kteří od ní v posledních letech odešli.

Seehofer, který se už pomalu začíná chystat na psaní memoárů, si svůj rozfázovaný odchod do politického důchodu určitě představoval jinak. Kdyby to bylo jen na něm, pokračoval by zřejmě rodák z Ingolstadtu v dlouholeté politické kariéře v Bavorsku, o kterém mluví jako o nebi na zemi. Dvojice výrazných volebních neúspěchů CSU z posledních dvou let ale zkřížila jeho plány.

V parlamentních volbách ze září 2017 dosáhla CSU spolu se svou sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU), kterou tehdy vedla kancléřka Angela Merkelová, jen na 32,9 procenta hlasů, což byl její nejhorší výsledek od roku 1949. CSU, která působí jen v Bavorsku, přitom v této spolkové zemi oproti předchozím volbám ztratila celých 10,5 procentního bodu.

Seehofer, který podle mnohých k výsledku přispěl svými dlouhodobými spory o migrační politiku s kancléřkou Angelou Merkelovou, se po hlasování dostal pod velký vnitrostranický tlak, který vyústil v to, že se loni v březnu vzdal funkce bavorského premiéra, kterou zastával od roku 2008. Na čele mnichovské vlády ho nahradil jeho vnitrostranický rival Söder, i když se tomu Seehofer dlouho snažil zabránit.

Nyní Seehofer, který je od loňského března celoněmeckým ministrem vnitra, skončí po více než deseti letech i v čele CSU a znovu za to může špatný volební výsledek. V loňských říjnových volbách do bavorského zemského sněmu získala dominantní strana tamní politické scény jen 37,2 procenta hlasů, což pro ni byl nejhorší výsledek za téměř 70 let. Velmi rychle se ukázalo, že by za to podle straníků měl nést zodpovědnost právě Seehofer.

Zda výměna za Södera CSU pomůže, ale není vůbec jisté. Politik, který na sebe upozornil třeba nařízením, podle něhož musí u vchodů všech zemských úřadů viset křesťanské kříže, je sice považován za velmi sebevědomého a ambiciózního, u občanů ale zatím neměl vždy takový ohlas, jaký by si přál. Před loňskými bavorskými volbami patřil k nejméně oblíbeným premiérům některé ze zemských vlád, letos, kdy už je jasné, že CSU do budoucna povede on, obliba strany v průzkumech ještě klesla.

V momentě, kdy Manfred Weber kandiduje jako lídr evropských lidovců ve volbách do Evropského parlamentu, nemá ale podle mnohých CSU žádnou další tak silnou osobnost do svého čela jako právě Södera. Ten věří, že se mu dlouhodobou prací ve vládě podaří zpět přilákat voliče, kteří přešli k protiimigrační Alternativě pro Německo (AfD), nebo naopak k Zeleným.

Výměna na čele CSU bude mít dopady i na celoněmeckou vládu, povede totiž k velmi nezvyklé konstelaci. Ani jeden z předsedů trojice koaličních stran CDU, CSU a sociálních demokratů (SPD) nově nebude členem kabinetu. Söder zůstane působit v Mnichově, kancléřka Merkelová od prosince není šéfkou CDU a předsedkyně SPD Andrea Nahlesová od vzniku vlády cíleně nebyla její součástí. Podle některých pozorovatelů může nezvyklá situace vést k horší komunikaci mezi koaličními stranami, například člen předsednictva CDU a ministr zdravotnictví Jens Spahn si ale myslí, že to stranám pomůže lépe se vyprofilovat.

Související

Horst Seehofer

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na tiskové konferenci při představení výroční zprávy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, prohlásil ministr vnitra Horst Seehofer.

Více souvisejících

Horst Seehofer Markus Söder CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

Statisíce lidí přijdou o práci, milion míst změní digitalizace, varuje Jurečka

V následujících sedmi až osmi letech v Česku přijde o práci 300 000 lidí a další milion pracovních míst se výrazně změní kvůli digitalizaci.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy