Rakousko žije záhadou: "Unos" matky (88) správce Esterházyů dostal mezinárodní rozměr

Rakouská média od úterního večera zaměstnává údajný únos 88leté ženy v Eisenstadtu, hlavním městě východorakouské spolkové země Burgenland. Případ vyvolal rozsáhlé policejní pátrání, ale dnes dopoledne policie oznámila, že dotyčná je v Tyrolsku. Později policie potvrdila, že jde o Magdolnu Theresii Ottrubayovou a že podle své výpovědi i tvrzení domnělých únosců odjela dobrovolně. Policie však nadále vyšetřuje okolnosti stále poněkud záhadné události.

Ottrubayová je matkou švýcarského manažera Stefana Ottrubaye, který řídí nadaci spravující jmění někdejšího uherského šlechtického rodu Esterházyů.

Žena byla údajně unesena v úterý odpoledne, když šla se svou pečovatelkou po ulici. Podle očitých svědků ze dvou černých limuzín vystoupily tři osoby, dva muži z jednoho a žena z druhého vozu. Starou dámu údajně přiměli nastoupit do jednoho z vozů. Pečovatelku odstrčila vysoká blond žena, ale nezranila ji. "Únosci" pak vysokou rychlostí odjeli. V noci na dnešek se pak sami přihlásili policii v Tyrolsku, potvrdila burgenlandská policie.

Policie po údajném únosu uvedla, že auta možná měla zahraniční poznávací značky, a vyšetřování tak dostalo mezinárodní rozměr.

88-Jährige auf offener Straße in Auto gezerrt: Medienberichten zufolge soll die Seniorin die Mutter von Stefan Ottrubay (65) sein, der das Esterhazy-Imperium leitet. Wegen Verdachts auf Entführung wurde eine internationale Fahndung eingeleitet. #Eisenstadt https://t.co/dmdXfVrQXT

— Bettina Punkt (@Taykra) 23. ledna 2019

Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl ovšem už dříve upozornil, že není jisté, "zda jde o únos v pravém smyslu slova".

Rakouský tisk uvádí, že v ulicích Eisenstadtu byli hodiny po únosu vidět těžce ozbrojení policisté. Podle agentury APA se jenom ve spolkové zemi Burgenland na pátrání podílela více než stovka policistů. Podle jednoho ze svědků zastavovali a prohledávali auta s cizími poznávacími značkami, především maďarskými. Eisenstadt leží nedaleko hranic s Maďarskem.

Podniky skupiny Esterházy v roce 2017 vykázaly podle oe24.at obrat 53 milionů eur (téměř 1,4 miliardy korun). Z toho bylo 32,7 milionu dosaženo v oblasti lesnictví a zemědělství a 7,8 milionu v nemovitostech. Čistý majetek skupiny byl v roce 2014 odhadován na zhruba 800 milionů eur. K tomu je třeba připočíst kulturní zařízení jako zámek Esterházyů v Eisenstadtu nebo hrad Forchtenstein, jejichž hodnota je prakticky nevyčíslitelná.

Související

Více souvisejících

Rakousko únos / rukojmí Policie Rakousko

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy