Kdo zavinil masakr na Loveparade? Proces bude pokračovat jen se třemi obžalovanými

Proces se sedmi z deseti obžalovaných v souvislosti s tragédií na technoparty Loveparade v Duisburgu z roku 2010 byl zastaven. Oznámil to dnes soud v Düsseldorfu. Nadále však bude pokračovat proti třem obžalovaným, kteří zastavení řízení odmítli. Jde o trojici, u které soud navrhoval ukončit proces s tím, že každý zaplatí finanční sankci 10.000 eur (téměř 258.000 Kč).

Tragédie na Loveparade se stala 24. července 2010, když se mnoho desítek tisíc lidí snažilo dostat do areálu bývalého nákladového nádraží, kde se hudební akce konala. Na místo však vedla jen jedna přístupová cesta, dosažitelná pouze dvěma podzemními tunely. Kvůli obrovskému množství lidí, kteří ve stejnou dobu na místo směřovali, se vytvořila tlačenice a v davu propukla panika. Za oběť jí padlo 21 lidí. Dalších 652 lidí bylo zraněno. Oběti pocházely i ze Španělska, Itálie, Nizozemska, Austrálie nebo Číny.

V prosinci 2017 začal proces se čtyřmi zaměstnanci pořadatelské agentury, kteří podle prokuratury při plánování podcenili přípravu bezpečnostních opatření, a šesti pracovníky radnice, kteří konání akce schválili navzdory údajným bezpečnostním nedostatkům. Obžalováni byli ze zabití z nedbalosti a z ublížení na zdraví z nedbalosti, za což jim hrozilo až pětileté vězení.

V polovině ledna soud navrhl zastavit proces, což zdůvodnil tím, že individuální vina obžalovaných je malá nebo nanejvýš středně těžká. Kromě chyb v plánování je podle soudu za neštěstím kolektivní selhání mnoha osob v den konání akce. S návrhem soudu proces ukončit souhlasilo příslušné státní zastupitelství i většina obžalovaných.

Státní zastupitelství se zastavením procesu souhlasilo s poukazem na skutečnost, že 28. července 2020 budou skutky promlčené a důkazní řízení by do té doby ani při největším úsilí nebylo možné dokončit. Jen kvůli klíčovému znaleckému posudku ještě měla být vyslechnuta většina z 575 svědků. V uplynulých 14 měsících jich soud vyslechl 59 a k tomu osm odborníků.

Proces dneškem skončil pro šest pracovníků duisburské radnice a jednoho pracovníka pořadatelské agentury Lopavent. Pro tu pracovala také trojice, která je odhodlána se dále zodpovídat.

Ukončení procesu předem kritizovali někteří právní zástupci vedlejších účastníků žaloby. Dnes ho u soudu odmítal i otec jedné z obětí.

Související

Více souvisejících

technoparty Německo neštěstí

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy