Mela u soudu v Madridu: Začal proces s katalánskými politiky

Před nejvyšším soudem v Madridu dnes začal dlouho očekávaný proces s 12 katalánskými politiky obžalovanými kvůli předloňskému referendu o nezávislosti Katalánska, za což některým z nich hrozí 16 až 25 let vězení za vzpouru. Proces, který obhajoba označuje za politický, sleduje několik stovek novinářů a místní média ho přenášejí v přímém přenosu. Před budovou soudu, hlídanou stovkami policistů, se sešli příznivci i odpůrci katalánské nezávislosti a v Katalánsku se konaly demonstrace separatistů.

Proces začal dopoledne s asi půlhodinovým zpožděním. Po přečtení obžaloby začaly proslovy obhájců, kteří hovořili o politickém procesu a porušování lidských práv obžalovaných. Devět z nich je ve vazbě, někteří už více než rok. "Svoboda projevu a shromažďování, právo na protest a manifestace, jsou jen některá z práv, která byla v této kauze porušena," uvedl dnes jeden z obhájců Andreu Van den Eynde.

Prvního dne veřejných slyšení, která budou trvat zřejmě minimálně do konce dubna a během nichž má soud vyslechnout na 600 svědků, se účastnila i část současného vedení Katalánska, včetně regionálního premiéra Quima Torry. Jeho předchůdce Carles Puigdemont, který žije od podzimu 2017 v Belgii a souzen má být v jiném procesu, dnes proces označil za zatěžkávací zkoušku pro španělskou demokracii. Za spravedlivý verdikt budeme považovat pouze zproštění obžaloby, řekl Puigdemont v Berlíně, kam přijel představit dokument společnosti Netflix nazvaný Dvě Katalánska.

Také například bývalý šéf separatistické organizace Jordi Sánchez, jemuž hrozí za vzpouru 17 let a který je ve vazbě už od poloviny října 2017, dnes označil na twitteru proces za politický. "Nastal čas pravdy. Jsme připraveni a přišli jsme sem s hlavou vztyčenou a pevní a odhodlaní," komentovala začátek procesu bývalá šéfka katalánského parlamentu Carme Forcadellová, jíž hrozí také 17 let vězení a která je ve vazbě téměř rok.

Sedm mužů a dvě ženy přivezly dnes k soudu vězeňské eskorty za přísných bezpečnostních opatření, další tři obžalovaní jsou souzeni na svobodě. Před soudní budovou je vítali jejich příznivci, ale i odpůrci katalánské nezávislosti. Ti na ně křičeli "pučisté" nebo "Ať žije Španělsko!".

Katalánští politici jsou obžalováni kvůli schválení zákonů regionálním parlamentem, které odporují španělské ústavě, kvůli uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska 1. října 2017 a kvůli rezoluci o vyhlášení nezávislosti, kterou přijal týž rok v říjnu katalánský parlament. Po přijetí rezoluce rozpustila tehdejší španělská vláda se souhlasem Senátu katalánský parlament a regionální vládu sesadila.

Separatisté vyzvali po dobu procesu k řadě demonstrací v Katalánsku, Madridu i v zahraničí. Velký protest se má konat například v sobotu v Barceloně a příští týden se má v Katalánsku uskutečnit generální stávka.

Podle nevládní organizace Mezinárodní výbor právníků (ICJ) se sídlem v Ženevě hrozí v procesu omezení lidských práv a kauza by se mohla stát precedentem. "U obecně definovaných trestných činů podněcování ke vzpouře a vzpoura hrozí porušení zásady legality a svévolné zasahování do lidských práv," uvedla ICJ.

Proces začal den předtím, než má dolní komora španělského parlamentu hlasovat o rozpočtu na rok 2019. Menšinový kabinet socialistického premiéra Pedra Sáncheze je odkázán i na hlasy katalánských nacionalistů, kteří opakovaně uvedli, že rozpočet nepodpoří. V takovém případě by hrozily předčasné volby.

Související

Více souvisejících

Madrid, Španělsko Katalánsko Quim Torra (Katalánsko)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy