Svět míří k apokalypse? V Británii identifikovali dva hlavní důvody

Jedním z nejklasičtějších sci-fi ztvárnění zániku civilizace je kniha Smrt trávy od Johna Christophera, v níž záhadná nemoc zničí veškeré plodiny, na nichž je založeno světové zemědělství, od rýže po pšenici, poukazuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník v něm varuje, že životně důležité ekosystémy ve skutečnosti poškozuje globální oteplování a průmyslová zemědělská produkce.

Hmyz je pouhý začátek

V Christopherově knize jsou činy těch, kteří přežijí epidemii, válku a hladomor, redukovány na bratrovražedný boj o rezistentní brambory, nastiňuje prestižní server. Dodává, že tento román, stejně jako jemu podobné katastrofické příběhy, mohou být kritizovány za přílišný optimismus, jelikož navzdory pochmurné válce všech proti všem a hladomoru jsou důsledky pro lidstvo v zásadě přívětivé.

"Hrozící vyhynutí hmyzích populací ve světě přináší výhled na mnohem obecnější katastrofu, která postihne rostliny, ptáky, ryby, malé savce a vše další, co na hmyzu závisí," varuje editorial. Konstatuje, že to by byl pouhý začátek, protože i další druhy, včetně lidí, jsou závislé na živočiších a rostlinách potřebujících hmyz a pokud vyhynou, vyhyne i lidstvo.     

Nejde o nějakou hypotetickou, ale zcela reálnou katastrofu, obává se britský deník. Odkazuje na poslední vědecké studie, podle kterých hmyzí biomasa mizí ze světa rychlostí 2,5% ročně, což znamená, že při tomto tempu do 50 let vyhyne polovina hmyzu a zbytek během jednoho století, ačkoliv v té době by tempo patrně již neměl kdo zaznamenávat.

Za hlavní motor této katastrofy označuje The Guardian lidskou chamtivost, jelikož lidstvo - navzdory veškeré individuální i kolektivní chytrosti - se chová jako druh, který nemá větší předvídavost než kolonie hlístic, které sežerou vše dostupné, aby následně samy pošly.

"Začít se chovat inteligentněji než bytosti, které nemají ani mozek, nebude snadnou výzvou," očekává renomovaný deník. Poukazuje, že na rozdíl od hlístic lidé vědí, co je potřeba, protože konvence OSN o biodiverzitě byla podepsána již v roce 1992, spolu s konvencí o klimatické změně. Nyní je pouze urgentně třeba dodat jí na síle, aby omezila náš apetit, konstatuje editorial. Vysvětluje, že biodiverzita není nějaký luxus, ale jde o síť, která zajišťuje existenci života, včetně života lidí.

Dva důvody apokalypsy  

Dvěma hlavními projevy lidské chamtivosti, která spěje k naznačené apokalypse, jsou globální oteplování a průmyslové zemědělství, protože se zdá, že největší škody působí rozvinuté země právě svými zemědělskými praktikami, upozorňuje The Guardian. Podotýká, že gigantické plantáže zbavující útočiště veškerý hmyz, ať již lidem škodí či nikoliv, spolu s používáním dlouho působících pesticidů jsou fatální pro nespočet miliard hmyzích jedinců.

Dopady takového zemědělství jdou nad rámec bezprostředně postižených oblastí, vysvětluje prestižní server. Poukazuje, že dochází také k masivnímu vymírání vodního hmyzu, jelikož do řek jsou deštěm splachovány produkty průmyslového zemědělství, a tak i v německých přírodních rezervacích, kde se pesticidy nesmějí vůbec používat, hmyzí populace prudce mizí, jelikož mnoho z nejrozšířenějších pesticidů působí dlouhodobě a brání hmyzu v reprodukci.      

V tropech pak vytrvalý vzestup globálních teplot ničí celé ekosystémy, což začíná právě v jejich nejspodnějších patrech, u hmyzu, uvádí editorial. Připomíná, že loni vyšlo najevo, že z portorického deštného pralesa zmizel téměř veškerý na zemi žijící hmyz a tři čtvrtiny druhů toho létajícího.

"Některé vlády již podnikají nezbytné věci," připouští The Guardian. Poukazuje, že EU zakázala sice nikotinové pesticidy, ale změna závisí na činech nás všech - musíme se naučit omezit svou spotřebu ve všech oblastech, což pomůže i brzdit klimatické změny.

Lidé musejí změnit své jídelní návyky, konzumace méně masa a více organických produktů nesmí být pouhým zbožným přáním, apeluje britský deník. Dodává, že pokud se současná generace mírně uskromní, generace našich vnuků a vnuček pocítí pozitivní rozdíl.       

Sdílejte článek

Související

Záď lodi Icon of the Seas naznačuje, jak děsivě monstrózní je tato největší loď světa.

Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové

Nová největší výletní loď na světě Icon of the Seas je na své první okružní plavbě. Vyplula k ní z přístavu v Miami na americké Floridě. Loď je dlouhá 365 metrů, má 20 palub a vejde se na ni přes sedm tisíc pasažérů. Je nicméně trnem v oku ekologů, kteří se obývají ekologického dopadu jejího provozu. 
Evropská unie, ilustrační fotografie.

Lídři EU povedou debatu o pomoci Kyjevu, podpoře zelené ekonomiky i energetice

Další pomoc Ukrajině, podpora konkurenceschopnosti evropské zelené ekonomiky či reforma energetického trhu budou hlavními tématy nadcházejícího bruselského setkání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Šéfové států a vlád evropského bloku se během dvoudenního zasedání mají bavit také o chystaném návratu k fiskálním pravidlům a o další integraci eurozóny. 

Více souvisejících

Ekologie Hmyz globální oteplování Vědci

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 41 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Barrandovský most nebude opravený už na konci léta. Praha musí změnit plány

Špatná zpráva pro pražské řidiče přišla ve čtvrtek od vedení Technické správy komunikací hlavního města Prahy. Firma dnes oznámila, že rekonstrukce Barrandovského mostu se oproti poslednímu plánu protáhne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy