Soros varuje: S EU to vůbec nevypadá dobře, stojí na pokraji kolapsu

Filantrop a miliardář maďarského původu George Soros sepsal komentář pro britský The Guardian. V něm varuje, že v květnových volbách do Evropského parlamentu posílí protiunijní síly. „Ti, kteří chtějí zachovat hodnoty unie, se musí probudit,“ burcuje Soros.

Soros varuje, že Evropa je jako náměsíčná a pomalu kráčí do zapomnění. „Její lidé se musí probudit, než bude pozdě. Pokud tak neučiní, Evropská unie půjde stejnou cestou jako Sovětský svaz v roce 1991. Ani naši vůdci, ani obyčejní občané zřejmě nepochopili, že prožíváme revoluční okamžik, že rozsah možností je velmi široký a že případný výsledek je proto velmi nejistý,“ tvrdí miliardář.

Většina lidí dle jeho mínění předpokládá, že budoucnost bude víceméně připomínat přítomnost. On však varuje, že tak to vůbec být nemusí. „V dlouhém a veselém životě jsem byl svědkem mnoha období, které označuji za radikální nerovnováhU. V takové době žijeme i dnes,“ myslí si.

Důležité proto prý budou květnové volby do Evropského parlamentu. „Bohužel síly proti EU budou mít konkurenční výhodu,“ tvrdí. Poukazuje na to, že existuje několik důvodů, proč tomu tak bude - včetně zastaralého systému ve většině evropských zemí, praktické nemožnost měnit smlouvy a nedostatku právních nástrojů pro udržení disciplíny v členských státech, které porušují zásady, na nichž je založena EU. „EU může uložit kandidátským zemím, aby zavedly její zákony, ale postrádá dostatečnou kapacitu, aby prosadila dodržování předpisů v členských státech,“ píše Soros.

„Zastaralý stranický systém překáží těm, kteří chtějí zachovat hodnoty, na nichž je založena EU, ale pomáhá těm, kteří chtějí tyto hodnoty nahradit něčím radikálně odlišným. To platí v jednotlivých zemích a ještě více v transevropských spojenectvích. Stranický systém jednotlivých států odráží rozdíly, které byly v 19. a 20. století důležité, jako je konflikt mezi kapitálem a prací. Rozkol, který je nejdůležitější dnes, je mezi pro- a proti-evropskými silami,“ tvrdí filantrop.

To se podle něj projevilo třeba v dominantní zemi EU – Německu. „Dominantní politická aliance mezi Křesťanskodemokratickou unií a Křesťanskou sociální demokracií v Bavorsku se stala neudržitelnou. Koalice spolupracovala tak dlouho, dokud v Bavorsku nebyla vpravo od CSU žádná významná strana. To se změnilo s nárůstem extremistické Alternativy pro Německo (AfD), uvádí a umiňuje výsledky voleb z loňského září, kdy CSU vybojovala nejhorší za více než šest desetiletí a AfD naopak poprvé vstoupila do bavorského parlamentu.

„Vládnoucí koalice nemůže být důsledně proevropská, když čelí hrozbě AfD,“ píše Soros, který ihned dodává, že situace není beznadějná. Zmiňuje německé Zelené, kteří jsou podle něj teď v zemi jedinou důsledně proevropskou stranou a kteří posilují v průzkumech veřejného mínění, zatímco AfD zřejmě dosáhla svého vrcholu. Výjimkou je podle něj jen oblast bývalého východního Německa). „Ale nyní jsou voliči CDU/CSU reprezentováni stranou, jejíž závazek vůči evropským hodnotám je ambivalentní,“ tvrdí.

Ve Spojeném království pak podle něj páchá škody zastaralá stranická struktura. „Labouristé a konzervativci jsou vnitřně rozděleni, ale jejich vůdci, Jeremy Corbyn a Theresa Mayová, jsou rozhodnuti dokončit brexit. Situace je tak komplikovaná, že většina Britů už to prostě chce mít za sebou, i když to bude definovat události pro zemi po celá desetiletí,“ píše ve svém komentáři Soros.

„Tajná úmluva mezi Corbynem a Mayovou probudila opozici v obou stranách, což se v případě labouristů rovná téměř povstání,“ píše. Připomíná také, že šance, že dohoda vyjednaná Mayovou bude poslanci odmítnuta, se každý den zvyšuje. „To by mohlo vyvolat zásadní podporu referenda - nebo ještě lépe odvolání britského oznámení o článku 50,“ tajně doufá filantrop.

Podobně je na tom dle něj i Itálie. „V roce 2017 se EU dopustila fatální chyby, když striktně prosazovala dublinskou dohodu, která nespravedlivě zatěžuje země, jako je Itálie, kde přistěhovalci poprvé vstupují do EU. To v uplynulých volbách vehnalo převážně proevropské a proimigrační voliče do náručí antievropské Ligy a Hnutí pěti hvězd. Původně dominantní Demokratická strana je plná rozporů. Kvůli tomu nemají mnozí voliči, kteří zůstávají proevropskými, žádnou stranu, kterou by mohli volit. Objevil se však pokus zorganizovat sjednocený proevropský list. Podobná změna uspořádání stranických systémů se děje ve Francii, Polsku a Švédsku,“ popisuje situaci Soros.

Pokud jde o transevropské aliance, situace je podle něj ještě horší. „Národní strany mají alespoň některé kořeny v minulosti, ale tyto aliance jsou zcela diktovány vlastním zájmem vůdců stran. Evropská lidová strana (EPP) je nejhorší pachatel - téměř přišli o své zásady, o čemž svědčí její ochota přijmout maďarského premiéra Viktora Orbána a stranu Fidesz, aby si udržela většinu a mohla řídit přidělování nejvyšších postů v EU. Antievropské síly v tomto srovnání vypadají hned lépe: alespoň mají nějaké principy, i když jsou odporné,“ píše Soros, který patří k nejhlasitějším kritikům Orbána.

„Je těžké si představit, že mohou proeunijní strany v květnových volbách zvítězit, pokud nebudou upřednostňovat zájmy Evropy před vlastními. Je možné, aby se EU uchovala a zároveň se radikálně změnila. To by však vyžadovalo změnu srdce v EU. Současné vedení připomíná politbyro, když se hroutil Sovětský svaz - nadále vydávají edikty, jako kdyby byly stále relevantní,“ varuje.

Prvním krokem k obraně Evropy před jejími nepřáteli - vnitřními i vnějšími, je podle něj rozpoznat velikost hrozby, kterou představují. „Druhým je probudit spící proevropskou většinu a zmobilizovat ji, aby bránila hodnoty, na nichž byla založena EU. Jinak by se sen o sjednocené Evropě mohl stát noční můrou 21. století,“ dodává důrazně Soros.

Související

Soros, George

Soros: Putin zcela zjevně Evropu vydírá

Vyjednávací pozice ruského prezidenta Vladimira Putina v obchodování s plynem není tak silná, jak Putin předstírá. Uvedl to americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros. Evropa má podle něj na Putina solidní páky. V dopise italskému premiérovi Mariu Draghimu Soros napsal, že Putin zcela zjevně Evropu vydírá a hrozí zadržováním dodávek plynu, pokud už to zrovna nedělá.
Soros, George

Dezinformace připisují vznik pandemie nejčastěji Gatesovi, Sorosovi nebo 5G sítím

Nejčastější mýty o koronaviru v českých médiích se podle analýzy Newton Media týkají jeho umělého vytvoření za účelem světového spiknutí. K šíření podle ní přispěl i prezident Miloš Zeman. Jako časté původce viru jmenují dezinformace amerického miliardáře Billa Gatese, Georgese Sorose nebo 5G sítě. Společnost analyzovala sociální i tradiční média od prosince 2019.

Více souvisejících

George Soros EU (Evropská unie) Viktor Orbán Německo Velká Británie Brexit Eurovolby

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 2 hodinami

MS v hokeji

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

včera

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

včera

včera

Recenze: Jedna noc. Další česká exkurze do života lidí na dně je frustrující

Do českých kin vstupuje sociální drama s ambicemi o sociologický přesah a adrenalinem napumpované vyprávění. Sonda do života lidí na hraně možností a sil je však příliš uzavřená do sebe, topí se v hysterické rétorice a otravuje svou zacykleností. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy