V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy a lsti

Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích rozhovorů, klepy a úskoky. Napsala to agentura Bloomberg v reakci na pondělní incident, kdy reportér britské televize ITV v baru jednoho z místních hotelů zaslechl výbušné výroky hlavního vyjednavače britské vlády Ollyho Robbinse.

Robbins údajně se svými spolupracovníky u piva probíral scénář, že vláda bude ve snaze na poslední chvíli prosadit dohodu o vystoupení z Evropské unie poslancům hrozit výrazným odkladem brexitu, pakliže by dokument nepodpořili. To je v rozporu s veřejnými vyjádřeními premiérky Theresy Mayové, která trvá na tom, že Británie unii opustí podle plánu na konci března.

Úřad premiérky diskuse o údajných Robbinsových slovech odmítl, podle Bloombergu je pro mnohé diplomaty v Bruselu zarážející hlavně to, že se něco podobného nestalo už dávno.

"Belgickou metropolí, v níž sídlí centrály Evropské unie a NATO, prostupuje zvuk úryvků rozhovorů v rušných kavárnách, zatímco vládní činitelé na nárožích předávají novinářům tajné dokumenty. S 5400 diplomaty, 40.000 unijními zaměstnanci a téměř tisícovkou stálých zpravodajů z více než 30 zemí, město, v němž se dojednává brexit, žije z odposlouchávání, drbů a úskoků," popisuje Bloomberg.

V Bruselu jsou také stovky ruských a čínských špionů, z nichž někteří se vydávají za akreditované novináře, uvedli úředníci, kteří si nepřáli být jmenováni. Evropským diplomatům je údajně doporučováno vyhýbat se jistým podnikům, kde by od vedlejších stolů či skrze okna mohla jejich konverzace zaznamenat nahrávací zařízení.

??Excellent wee video on the UK land border problem, showing its history and how Irish unification is now the ONLY solution to guarantee Theresa’s red lines. Thanks #brexit. pic.twitter.com/yci0Umd47B

— Scheißesturm ? (@RetroSchott) 15. února 2019

"Brusel už předběhl Vídeň a je tam teď větší hustota takzvaných zpravodajských služeb ze zemí mimo EU než tady," řekl loni v létě šéf rakouské civilní rozvědky BVT Peter Gridling. Za studené války byla Vídeň centrem špionáže a i dnes tam podle Gridlinga působí stovky příslušníků tajných služeb.

Britové se v souvislosti s děním v Bruselu podle Bloombergu obávají hlavně těch čínských a ruských, na pozoru se ale mají i před "přátelštějšími" evropskými zeměmi, které by se mohly snažit získat výhodu pro jednání o brexitu. Vyjednavačka EU Sabine Weyandová zase údajně loni své kolegy varovala ohledně možnosti, že jejich komunikaci sledují britští rozvědčíci. Británie se totiž předtím dostala k její utajované prezentaci.

Bloomberg nicméně s odvoláním na nejmenovaného britského diplomata zabývajícího se brexitem píše, že skutečnost byla nejspíše o něco jednodušší. "Pravděpodobnější je, že Británie zkrátka přesvědčila spřízněného člověka zevnitř, aby jí dokument předal," uzavírá agentura.

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Brusel špionáž Velká Británie Bloomberg.com

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy