Severokorejští špioni řádili v Evropě? Itálie vyšetřuje únos dcery diplomata

Itálie vyšetřuje, zda severokorejská tajná služba neodvlekla z Říma násilím do KLDR dceru severokorejského diplomata Čoa Song-kia, který loni se ženou opustil římskou ambasádu a oba patrně přeběhli. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na italské ministerstvo zahraničí.

Kauzu v úterý na tiskové konferenci v Soulu oživil bývalý zástupce velvyslance Severní Koreje v Británii Tche Jong-ho, který v srpnu 2016 uprchl do Jižní Koreje i s rodinou. Tche novinářům řekl, že 17letá dívka byla násilím odvlečena zpět do Severní Koreje dřív, než se stačila přidat k rodičům. Informaci prý získal od přítele v Pchjongjangu.

Zmizelý diplomat Čo Song-ki vykonával funkci zastupujícího velvyslance v Římě od října 2017 a mandát mu vypršel 20. listopadu loňského roku. Řím před jeho nástupem vypověděl na protest proti jadernému testu KLDR předchozího severokorejského ambasadora.

List La Repubblica s odvoláním na jihokorejské rozvědky napsal, že manželská dvojice se nachází pod ochranou italské tajné služby a požádala o azyl ve třetí zemi, zřejmě ve Spojených státech. Na to, že diplomat krátce před vypršením mandátu zmizel, upozornila na začátku ledna také jihokorejská rozvědka.

Italský deník řadí Čoa mezi severokorejskou "aristokracii" - jak jeho otec, tak i tchán byli velvyslanci, a proto mohl být v Římě s celou rodinou. Severokorejští diplomaté sloužící v zahraničí musejí obvykle nechat v KLDR nějaké členy rodiny, zpravidla děti, aby se předešlo jejich přeběhnutí.

Italský ministr zahraničí nejprve uvedl, že resort se tímto "delikátním" případem zabývá. Severokorejská ambasáda ministerstvo informovala už 5. prosince, že diplomatova dcera se chce setkat s prarodiči v Severní Koreji a 14. prosince ji zaměstnanci ambasády doprovodili na letiště.

Velvyslanectví v Itálii patří mezi důležitá zastoupení Severní Koreje ve světě, protože v Římě sídlí Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). KLDR se často potýká s nedostatkem potravin.

List La Repubblica napsal, že Tche a Čo se znali - pracovali spolu na ministerstvu zahraničních věcí v Pchjongjangu. Tche po zmizení kolegy médiím řekl, že italská ambasáda je důležitá i proto, že zajišťuje luxusní vybavení do pokojů severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Související

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

Více souvisejících

Itálie Severní Korea (KLDR) únos / rukojmí

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy