Praní špinavých peněz? Komisařka Jourová má problém, členské státy sabotují černou listinu

Česká eurokomisařka Věra Jourová neuspěla se svou černou listinou, na které se objevily země, které se podílí na praní špinavých peněz. Ačkoliv Jourová plnila úkol od europoslanců, samotným vládám členských států se takové kádrování nezamlouvá.

Česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová má problém. Podle informací prestižního serveru Politico chtějí vlády členských států zablokovat seznam zemí, které Evropská komise zařadila na černou listinu kvůli praní špinavých peněz.

Komise zveřejnila v únoru seznam 23 zemí, mezi které patří například Saudská Arábie nebo Panama. Dokument však musí schválit i Evropský parlament a Rada Evropské unie. Tři unijní diplomaté už měli potvrdit, že se Rada shodla, že schválení černé listiny zablokuje. Intenzivně za to měly lobovat i USA.

Seznam je citlivým tématem, protože evropské banky obchodují se zeměmi na listině. Američané už dřív oznámili, že existenci listiny nebudou brát v potaz. Některým členským státům pak vadilo, že země na seznamu nedostanou čas na případnou nápravu. Podle mluvčí komise ale vše vzniklo právě v kooperaci se členskými státy.

Naprostá většina členských zemí se vyslovila proti schválenému seznamu už ve čtvrtek, v pátek se pak jako poslední připojila Belgie. Podle zdrojů serveru Politico je tým komisařky Jourové zklamán pozicí Rady a snaží se porozumět důvodům jejího rozhodnutí.

Kromě Jourové je to špatná zpráva i pro Evropský parlament, europoslanci totiž vyzývali českou eurokomisařku k tomu, aby přišla s vlastním originálním seznamem, který se bude lišit od toho, s nímž dříve přišla skupina G7. Ačkoliv se Jourová touto objednávkou řídila, může teď její práce přijít vniveč.

Premiér Andrej Babiš vyjádřil na nedávném sněmu vládního hnutí ANO Jourové podporu. Zároveň vyslovil přání, aby česká komisařka pokračovala v Evropské komisi i po letošních eurovolbách. Chtěl by ale, aby měla na starosti jinou agendu než dnes. Podle spekulací nebude Jourová chybět na kandidátce hnutí do květnových voleb.

Související

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

Více souvisejících

Věra Jourová evropská komise EU (Evropská unie) rada evropské unie

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy