Nizozemsko truchlí za oběti střelby v Utrechtu, vyšetřovatelé se kloní k terorismu

Nizozemští vyšetřovatelé se v případu pondělní střelby v Utrechtu stále více kloní k teroristickému motivu, ostatní verze ale nevyloučili. Podle agentury AP to dnes oznámila prokuratura, která uvedla, že dosud nebyly zjištěny žádné vazby mezi útočníkem a oběťmi, ač o tom média spekulovala. Po útoku, který si vyžádal tři mrtvé, policie zadržela tři muže včetně předpokládaného útočníka. V zemi dnes byly k uctění památky obětí staženy vlajky na půl žerdi.

Možné radikální pozadí činu podle prokuratury ukazuje mimo jiné i vzkaz, který policie nalezla ve voze, ve kterém střelec uprchl.

Za útočníka policie považuje 37letého Gökmena Tanise narozeného v Turecku. Svědci uvedli, že terčem útoku byla žena a že následně střelec napadl i ty, kteří se jí snažili pomoci. To vyvolalo spekulace, že útočník oběť znal a že incident mohl být zločinem z vášně. Policie ale žádné vazby na ženu a ani jiné oběti dosud nezjistila.

Při zátahu, při kterém policie nalezla i zbraň použitou při útoku, zadržela ještě další dva muže ve věku 23 a 27 let. Oba jsou z Utrechtu a jejich případný podíl na činu znám není.

just brought flowers and layed them on the square, a sunflower for what was supposed to be a sunny day.. ?#Utrecht pic.twitter.com/te0D9F38c9

— jaco ?? (@jacobinevdb) 19. března 2019

Utrechtský starosta Jan van Zanen dnes ráno oznámil, že ve vazbě zůstává jen útočník a že ostatní dva muži byli propuštěni, protože s útokem nemají nic společného. Policie van Zanenovo tvrzení následně dementovala a uvedla, že zmíněná dvojice je nadále vyslýchána.

Prokuratura dnes rovněž upřesnila, že vedle tří mrtvých byli při útoku vážně zraněni tři lidé a další čtyři utrpěli lehčí zranění. Jako mrtví byli identifikováni 19letá žena z Vianenu a dva muži ve věku 28 a 49 let z Utrechtu.

Nizozemské justiční orgány uvedly, že Gökmen Tanis byl od srpna do září 2017 ve vězení poté, co byl obviněn ze znásilnění. Za mříže se dostal znovu v lednu, protože nespolupracoval při vyšetřování tohoto případu, a na svobodu byl zase propuštěn 1. března, protože slíbil, že spolupracovat bude. Proces ho čeká v červenci. Nedávno byl také odsouzen za krádež v obchodě a loupež, k výkonu trestu ale nenastoupil, protože ještě nevypršela lhůta pro odvolání.

"Jste za to politicky odpovědný," obvinil v parlamentu krajně pravicový politik a odpůrce islámu Geert Wilders ministra spravedlnosti Ferdinanda Grapperhause v souvislosti s problémy Tanise se zákonem. "Měl byste rezignovat, vypadnout odsud," vzkázal mu.

OPSTAPPEN GRAPPERHAUS! (2)#vragenuurtje pic.twitter.com/xeExlsUd6k

— Geert Wilders (@geertwilderspvv) 19. března 2019

Na budovách vlády, místních úřadů a také nizozemských diplomatických misí v zahraničí jsou dnes vlajky staženy na půl žerdi. Královská zástava byla na znamení smutku doplněna černou stuhou. Poslanci v nizozemském parlamentu drželi minutu ticha za oběti utrechtského útoku a za oběti páteční střelby ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch.

Památku obětí si připomínají i obyvatelé Utrechtu, kteří na místo střelby kladou květiny. Pietu připravilo i jedno z městských gymnázií, neboť mezi oběťmi je i otec dvou studentů.

Související

Gökman Tanis (střelec z Utrechtu)

Útok v Utrechtu má čtvrtou oběť. Motiv střelce zůstává nejasný

Počet obětí střelby v tramvaji v nizozemském městě Utrechtu dnes vzrostl na čtyři. Těžkým zraněním v nemocnici podlehl 74letý muž, informoval s odvoláním na státní zastupitelství list De Volkskrant. Jedna zraněná zůstává po střelbě z minulého týdne stále v nemocnici.
Gökman Tanis (střelec z Utrechtu)

Střelec z Utrechtu se přiznal, prý jednal sám. Soud mu prodloužil vazbu

Muž stíhaný v souvislosti s pondělní střelbou v Utrechtu za několikanásobnou vraždu s teroristickým motivem se dnes u soudu přiznal k činům, z nichž byl obviněn, a uvedl, že jednal sám. Oznámila to nizozemská prokuratura. Soud sedmatřicetiletému muži, který se narodil v Turecku, prodloužil vazbu o dva týdny.

Více souvisejících

střelba v tramvaji v Utrechtu (18. 3. 2019) Gökman Tanis (střelec z Utrechtu) Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu) Nizozemí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy