"Vybouchne" brexitová dohoda i napotřetí? Ministr naznačil, co by následovalo

Dvakrát odmítnutá "rozvodová" dohoda Británie s Evropskou unií má příští týden dobrou šanci na schválení. V rozhovoru s televizí Sky News to dnes řekl náměstek ministra pro brexit Kwasi Kwarteng. Pakliže by dokument poslanci opět odmítli, je ve hře i možnost zrušení brexitu, řekl šéf britské diplomacie Jeremy Hunt. Podle nejmenovaného vládního zdroje reportérky televize Sky News Beth Rigbyové by se ale premiérka Theresa Mayová v takové situaci přiklonila k brexitu bez dohody.

"Šance na prosazení dohody příští týden jsou dobré," uvedl Kwarteng ve chvíli, kdy do stále platného termínu britského odchodu z EU zbývalo jen lehce přes 200 hodin. "Lidé už teď otáčejí, protože jejich úvahy se soustřeďují na dohodu a na schopnost opustit EU včas a spořádaným způsobem," dodal.

Zcela opačný názor ale dnes vyjádřil zdroj reportérky Rigbyové. Tato nejmenovaná osoba je prý ohledně prosazení dohody skeptická, navíc se domnívá, že Mayová by se následně podvolila přání své strany a nastolila kurz směrem k neřízenému brexitu. Další komentátoři pak varují, že na konci příštího týdne už by k tomuto scénáři mohlo dojít i "omylem".

Britská vláda zatím nestanovila termín nového hlasování a Andrea Leadsomová, která za kabinet určuje agendu dolní komory parlamentu, uvedla, že o dalším postupu rozhodne příští týden. Na předloženém programu je zatím pouze pondělní debata o dalším postupu, kde by poslanci měli opět dostat možnost předkládat vlastní návrhy. Pokud by později přece jen brexitovou dohodu schválili, vláda předloží "statutární nástroj" pro změnu data brexitu v britském zákoně o odchodu z unie.

O "rozvodové" dohodě dojednané s unií vládou premiérky Theresy Mayové poslanci poprvé hlasovali v polovině ledna, kdy ji odmítli rekordním rozdílem 230 hlasů. Minulý týden byla vládní porážka o 81 hlasů mírnější. Potřetí se mělo hlasovat už tento týden, avšak předseda sněmovny John Bercow tento vývoj vyloučil, pokud vládní návrh nedozná významných změn.

Podle komentátorů by třetí hlasování už mohlo přinést skutečnou volbu mezi spořádaným brexitem s dohodou a nekontrolovaným odchodem. Není totiž jisté, že EU by vyhověla britské žádosti o prodloužení brexitové lhůty, pokud dohoda stále nebude ratifikována. Je však otázkou, zda britští poslanci na takovéto chápání nového hlasování přistoupí.

Jeden z lídrů severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která v Dolní sněmovně podporuje menšinovou konzervativní vládu, dnes irské rozhlasové a televizní stanici RTE řekl, že jeho strana stále není blíže podpoře dohody. "Budeme však pokračovat v rozhovorech s premiérkou, protože věříme, že je naší povinností odčinit část škod zahrnutých v dohodě o vystoupení," dodal Sammy Wilson.

The deal remains toxic. The Speaker has given the Prime Minister an opportunity to secure further changes to the backstop before returning to the @HouseofCommons. We will continue to talk with the Government but they must address the backstop if they want our support.

— Sammy Wilson MP (@eastantrimmp) 21. března 2019

Kwarteng se dnes vyhnul jasné odpovědi na dotaz, co by následovalo po dalším odmítnutí brexitové dohody. Ministr zahraničí Hunt ale v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC uvedl tři možnosti: "Parlament by mohl hlasovat o odvolání článku 50 (zahájení procesu vystoupení z EU)... Mohl by přijít mimořádný summit kvůli nabídce odkladu, přičemž nevíme, jaká by byla délka... A pak je tady brexit bez dohody jakožto výchozí právní cesta," uvedl.

Zrušení brexitového procesu nicméně označil za velmi nepravděpodobné. "Takže volba, která je teď před námi, je mezi vyřešením této otázky a extrémní nepředvídatelností," dodal Hunt.

Odvolání brexitu v tuto chvíli v rámci britského parlamentu nepředstavuje variantu s příliš velkou podporou. Poslanci se však zřejmě budou muset zabývat peticí, která byla s tímto úmyslem ve středu večer iniciována skrze oficiální vládní portál. Za půl dne ji podpořilo skoro 700.000 lidí, přičemž masivní zájem způsobil správcům webu technické problémy.

Související

Více souvisejících

Brexit Jeremy Hunt (britský politik) John Bercow Velká Británie EU (Evropská unie) Demokratická unionistická strana (DUP)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy