Itálie se jako první země G7 připojila k Hedvábné stezce, je z toho vážná roztržka

Itálie se stala prvním členem skupiny nejvyspělejších zemí G7, který se připojí k čínské globální infrastrukturní iniciativě nové Hedvábné stezky. V Římě dnes italský premiér Giuseppe Conte podepsal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem příslušné memorandum a v jejich přítomnosti byla podepsána řada dalších obchodních dohod.

Podpisová ceremonie byla vrcholem třídenní návštěvy hlavy čínského státu v Itálii, která má za cíl posílit vzájemné obchodní i politické vztahy v době, kdy se Řím potýká s ochabujícím ekonomikou a Peking zaměstnávají obchodní spory se Spojenými státy. Megaprojekt nové Hedvábné stezky má propojit obchodní a dopravní sítě mezi kontinenty.

Italské a čínské firmy také podepsaly deset dohod v oblasti energetiky, ocelářství, bankovnictví či stavby plynovodů. Podrobnosti kontraktů dosud nebyly zveřejněny, podle vládních zdrojů agentury Reuters však dosahují výše 20 miliard eur (515 miliard korun). Italská média míní, že jsou zhruba čtyřikrát nižší.

Rozhodnutí Itálie posílit vazby na Čínu znepokojilo západní spojence. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady (NSC) Garrett Marquis vyzval Řím, aby nelegitimizoval "marnivý čínský projekt", jak označil novou Hedvábnou stezku. Spojené státy se zároveň obávají rostoucího vojenského vlivu Číny a šíření špionážních technologií. Před čínským vlivem v Evropě varoval také francouzský prezident Emmanuel Macron.

Mezi stoupence takzvané nové Hedvábné stezky mimo jiné patří český prezident Miloš Zeman, který doufá, že pomůže oživit železnici nebo obchod s nemovitostmi. Letos v lednu v rozhovoru s agenturou Nová Čína řekl, že sní o tom, že "nová Hedvábná stezka povede přes Česko do západní Evropy".

Il Presidente @GiuseppeConteIT questa mattina ha incontrato il Presidente della Repubblica Popolare Cinese, Xi Jinping. Qui le foto, i video e la documentazione relativa agli accordi istituzionali e commerciali tra Italia e Cina firmati a Villa Madama: https://t.co/Nvaf3KZ1oj pic.twitter.com/NIPh0TcCxY

— Palazzo_Chigi (@Palazzo_Chigi) 23. března 2019

Italská vláda, která se snaží zemi dostat ze třetí ekonomické recese za uplynulou dekádu, výhrady Washingtonu ignorovala a čínskému prezidentovi přichystala uvítání, kterého dostává pouze těm nejbližším spojencům, píše Reuters. Nicméně si také všímá, že ve vládní koalici ohledně přístupu k Číně nepanuje shoda.

Ministr vnitra Matteo Salvini, který stojí v čele populistické protiimigrační strany Liga, varoval, že Čína chce "kolonizovat" italské trhy. S prezidentem se nesetkal a dokonce odmítl pozvání na páteční státní večeři, která se uskutečnila u příležitosti návštěvy lídra nejlidnatější země světa.

Předseda M5S Luigi Di Maio naopak uvedl, že Itálie vyváží do Číny výrazně méně než Německo či Francie, a jde tak pouze o vyrovnávání.

Po jednání s Contem a Di Maioem odletěl Si na soukromou návštěvou sicilské metropole Palerma. V neděli je čínský prezident očekáván v Monaku a následně návštěvu Evropy završí ve Francii, kde bude jednat s prezidentem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Související

Giuseppe Conte

Odpůrce lockdownů napadl italského expremiéra Conteho

Bývalý italský premiér Giuseppe Conte byl fyzicky napaden během oficiálního vystoupení mužem, který nesouhlasil s lockdowny a dalšími opatřeními během koronavirové pandemie. O incidentu informovala s odvoláním na italská média AP. 

Více souvisejících

Giuseppe Conte Si Ťin-pching Hedvábná stezka Itálie Matteo Salvini (Liga severu)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy