Jak prolomit brexitový pat? Britský parlament vybere ze tří návrhů, jeden je netradiční

Tři pozměňovací návrhy k "neutrálnímu" usnesení vlády vybral předseda britské Dolní sněmovny John Bercow pro dnešní večerní hlasování o dalším postupu kolem brexitu. Všechny se snaží jistým způsobem převést kontrolu nad procesem britského odchodu z Evropské unie do rukou poslanců. Největší zlom by přineslo schválení dodatku, který požaduje už ve středu prostor pro sérii hlasování dolní komory o různých variantách vývoje.

Opatření předložil ve spolupráci s řadou kolegů včetně poslanců Labouristické strany konzervativec Oliver Letwin. Jde v zásadě o kopii předchozích snah poslanců vynutit si možnost předkládat své návrhy vyústění brexitu, přičemž 14. března byl podobný dodatek k vládnímu usnesení poražen rozdílem pouhých dvou hlasů.

Very good news. PM statement does what is needed to prevent no deal exit on 29 March and enables MPs to forge cross-party consensus on new way forward if PM's deal does not succeed on 12 March. No need now for Cooper-Letwin Bill.

— Oliver Letwin (@oletwinofficial) 26. února 2019

Letwinův návrh by narušil tradiční fungování dolní komory britského parlamentu a dal by řadovým poslancům ve středu odpoledne prostor předkládat vlastní brexitové plány. Po velmi těsném neúspěchu minulé verze tohoto opatření dnes komentátoři snaze poslanců "převzít nad brexitem kontrolu" připisují značnou šanci na schválení.

Britská premiérka Theresa Mayová dnes před poslanci uvedla, že vláda inciativu Letwina a dalších nepodpoří, a vyjádřila pochybnosti, zda tento postup může vést k nalezení východiska ze současné krize. De facto zástupce ministerské předsedkyně David Lidington nicméně později řekl, že pokud návrh ve sněmovně získá většinu, vláda ve středu "sondovací" hlasování poslanců umožní. Zároveň však není jasné, zda by výsledek tohoto procesu kabinet přijal jako vládní politiku.

I další dva poslanecké návrhy vybrané Bercowem pro večerní hlasovací blok byly předloženy ve snaze umožnit parlamentu více formovat podobu brexitu. Dodatek šéfa labouristů Jeremyho Corbyna žádal vládu, aby tento týden vyhradila na plénu sněmovny dostatek času "pro nalezení většiny pro jiný přístup". Labouristé ale na začátku hlasovacího bloku nakonec Corbynův návrh stáhli.

Jako poslední přijde na řadu opatření z dílny labouristky Margaret Beckettové. To kabinetu ukládá, aby během posledního týdne před britským odchodem z unie nechal poslance hlasovat o tom, zda si přejí jeho další odklad, nebo brexit bez dohody.

V Británii zatím stále platí zákon, že země opouští evropský blok o půlnoci SEČ z pátku na sobotu 30. března. Ve středu by se ale mělo hlasovat o úpravě tohoto termínu v britském právu na základě rozhodnutí ze summitu Evropské rady. Jako skutečný brexitový deadline je tak nyní označován 12. duben.

Související

Více souvisejících

Brexit John Bercow Velká Británie Parlament Velké Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy