Hollande věští nástup krajní pravice ve Francii. Evropě hrozí paralýza, varuje

Evropě hrozí nástupem hnutí, inspirované populismem, paralýza. Ve Francii se jednoho dostane k moci extrémní pravice, buď v roce 2022 nebo později. Řešením pro Evropu by ale mohla být nová francouzsko-německá smlouva, k níž by se připojily další státy, tvrdí François Hollande. bývalý francouzský prezident, v rozhovoru pro francouzský list Le Parisien.

V exkluzivním rozhovoru se bývalý prezident François Hollande, jemuž v těchto dnech vychází rozšířená verze jeho bestselleru Les Leçons du pouvoir (Lekce moci, nakl. Stock), zabývá evropskými volbami, dosavadním charakterem vlády svého nástupce Emmanuela Macrona, stejně jako krizí kolem hnutí „žlutých vest".

Nacionalisté se mohou zmocnit evropského ohně a uhasit ho!

Doporučuje, aby výsledkem „velké debaty" bylo především odhodlání „snížit daňové nespravedlnosti" a to opětným zavedením milionářské daně, známé jako Solidární daň z bohatství (ISF) a posílením zdanění „obratu z kapitálu". „Fragmentace a rozdělení, které se usadilo v naší společnosti vyžaduje, aby se rozvíjela společná vize naší budoucnosti kolem ekologie, vzdělávání a občanského angažmá," tvrdí.

Ve vztahu brexitu považuje Hollande za důležité, že si „žádná země nepřeje dnes odejít z eurozóny, ani Unie". „Nevěřím na implozi Evropy. Obávám se její paralýzy," tvrdí. „Vlády populistické inspirace, jako jsou v Itálii Matteo Salvini nebo v Maďarsku Viktor Orbán, chtějí, aby Evropa více nepokračovala. A mají prostředky k tomu, aby zablokovaly veškerému pohybu v Evropské radě," vysvětluje. Z tohoto důvodu Hollande soudí, že jediným řešením je, aby v Evropě, jež po brexitu „zůstane ve 27" členech, došlo ke vzniku „Evropy ve dvou", založené na páru Francie a Německa.

„Je to jediný způsob, jak usměrnit nové politiky obrany, ekologie, podpory nového průmyslu, daňové harmonizace... Jakmile bude tato úmluva bude zanesena novou smlouvou, další země nás budou následovat a tímto způsobem bude opět znovu nalezen evropský duch počátků," domnívá se. „Pokud se tomu tak nestane, nacionalisté se toho nakonec zmocní a evropský oheň bude definitivně uhašen," soudí.

Prezidenti Emmanuel Macron a kancléřka Angela Merkelová přitom podepsali 22. ledna novou smlouvu o spolupráci a francouzsko-německé integraci v Cáchách, aby tím „sledovali nový cíl zvýšené konvergence mezi Francií a Německem", poznamenává k tomu agentura Reuters.

Macron ve snaze vším ve Francii zatřást, všechno zastavil

Co se týče domácí politiky, Francois Hollande kritizuje svého nástupce a bývalého ministra ekonomie a - i když uznává, že „výkon moci je obtížné cvičení, které vyžaduje pochopení naší země" - „výsledek po dvou letech ale není dobrý ani pro ekonomickou vitalitu, ani pro sociální soudržnost," říká o bilanci Emmanuela Macrona, který se stal prezidentem v červnu 2017.

„Ve snaze vším zatřást, všechno se zastavilo," připomíná znovu. „Ale jeden mandát trvá pět let, vyhněte se proto definitivním soudům. Každý prezident může vždy udělat opravy, já sám jsem tak činil," sebekriticky přiznává. Domnívá se, že „velká rozprava", kterou za posledních pár měsíců exekutiva uskutečnila, aby se dostala z krize vyvolané manifestacemi „žlutých vest", je „patřičnou metodou". To, co ale bylo v posledních dnech rozhodnuto, přišlo pozdě. „Ihned bych zakázal manifestovat v některých místech. Jako Champs-Élysées," říká. Bývalý prezident připomíná, že i on tak učinil v případě manifestací proti legalizací homosexuálních sňatků, známých jako Sňatky pro všechny, v roce 2013 čelil rovněž protestům Červených čapek.

Všechno podle něj pochází z „krize důvěry". Stát by měl uvažovat o novém „aktu decentralizace", aby se státu podařilo dosáhnout obnovy své moci, což souvisí s „humanizací veřejných služeb" vůči „technologickým a a ekonomickým mutacím".

Větší hrozba pochází od krajní pravice než od krajní levice, tvrdí Hollande

On sám, opakuje, chce v tu chvíli především varovat a burcovat. „Obracím se na všechny demokratické politické síly. Tváří v tvář vzestupu nacionalismu na celém světě, při potvrzení čínské ekonomické moci, vůči ruským vojenským intervencím, před agresivním protekcionismem Spojených států, stojí Evropa před velkou výzvou pro svou existenci," vypočítává nebezpečí. Jedním z nich je i propast mezi vládnoucími elitami a obyčejnými lidmi.

„Podobně je tomu s vyvléknutím lidových kategorií z politiky, vládnoucí strany, které živily demokratickou debatu po celá desetiletí, právě ti si musejí uvědomit svou odpovědnost. Týká se to levice, stejně jako pravice. Nesmějí se dopouštět ani krajností, ani přetěžování," připomíná. Strany by měly být znovu „hodnověrnými alternativami", jež dokáží mobilizovat, protože, domnívá se, „srážka mezi současnou mocí a krajní pravicí dopadne špatně", říká.

Bývalý prezident François Hollande zdůrazňuje, že nezaměňuje radikálně-levicovou Nepoddajnou Francii, vedenou Jeanem-Lucem Mélenchonem s pravicově-populistickým Národním sdružením, jemuž stojí na čele Marine Le Penová. Obě síly podle něj nejsou totožné „Hrozba přichází z krajní pravice. Prohlašuji, že jednoho dne přijde ve Francii k moci. V roce 2022 nebo později ... protože jak tvrdí, ona jediná nebyla dosud vyzkoušena!"

Související

François Hollande.

O riziku se vědělo, řekl u soudu k útokům v Paříži exprezident Hollande

Bývalý francouzský prezident François Hollande dnes vystoupil jako svědek před soudem v procesu s muži, kteří jsou obviněni z podílu na teroristických útocích v Paříži z 13. listopadu 2015. Zemřelo při nich 130 lidí. Vláda podle Hollandea věděla o hrozícím nebezpečí, ale bez konkrétních indicií, kdy a kde by k útoku mohlo dojít.

Více souvisejících

François Hollande Francie Emmanuel Macron EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 1 hodinou

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 3 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 5 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Česko podle Pekarové Adamové promarnilo správnou chvíli na přijetí eura

Česko promarnilo správný okamžik na přijetí eura, řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) slovenské agentuře TASR. Šéfka dolní parlamentní komory přesto věří, že se Česko jednou stane členem eurozóny. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy