Španělské volby vyhrajou socialisté. Ultrapravice posílí, naznačuje průzkum

Vítězem španělských parlamentních voleb by se podle aktuálního průzkumu měli stát vládnoucí socialisté (PSOE). Získat by mohli podle sondáže, kterou zveřejnil deník El País, 28,8 procenta hlasů a tedy 129 křesel v 350členném parlamentu. Nejsilnější poziční Lidové straně (PP) průzkum přisoudil jen 75 křesel. Posiluje především krajně pravicová strana Vox.

Většinu v parlamentu podle průzkumu po volbách, které se budou konat již za týden, nezíská ani levicový blok socialistů a strany Podemos (Můžeme), ani tábor pravicových stran, který tvoří konzervativní lidovci, liberální Ciudadanos (Občané) a krajně pravicová strana Vox.

Zatímco podpora vládnoucích socialistů premiéra Pedra Sáncheze podle průzkumu roste a nyní by jim svůj hlas dalo 28,8 procenta voličů, preference lidovců předsedy Pabla Casada klesají. V aktuální sondáži je podpořilo 17,8 procenta respondentů. Pokud by volby skutečně dopadly, jak předpovídá průzkum, a PP by získala jen 75 křesel v parlamentu, byl by to podle agentury Reuters její nejhorší výsledek v dějinách.

Ser patriota, para el @PSOE, es trabajar todos los días para que en España se viva mejor. Y España no tiene un minuto que perder. Este país y su gente merecen el mejor de los futuros.#HazQuePase /❤#VOTAPSOE ? pic.twitter.com/57O4rTjKbx

— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) 20. dubna 2019

Do parlamentu by se měla dostat také levicová strana Podemos se ziskem 13,2 procenta hlasů a 33 křesel a liberální Ciudadanos s 14,1 procenta a 49 křesly. Zatímco pro Podemos by to znamenalo oproti předchozím volbám ztrátu počtu poslanců, Ciudadanos by si polepšili.

Krajně pravicová strana Vox by podle sondáže mohla získat 12,5 procenta hlasů a 32 křesel. Vše tak nasvědčuje tomu, že po nadcházejících volbách poprvé po několika desítkách let opět usednou ve španělských poslaneckých lavicích příslušníci krajní pravice.

I když ani jeden z táborů zřejmě nezíská parlamentní většinu 176 křesel, největší šanci na to stát se premiérem má dosavadní předseda vlády Sánchez. Jeho socialisté a strana Podemos by získali celkem 162 křesel a většiny v parlamentu by mohli dosáhnout díky podpoře některých z řady menších, hlavně regionálních uskupení, které by mohly získat až 32 mandátů.

Španělská média stále považují za reálnou i možnost, že volby skončí bezvýchodným patem podobně jako koncem roku 2015.

Související

Pedro Sánchez

Španělé uprostřed parného léta volili novou vládu. Sánchez asi jako premiér skončí

Španělé poprvé v historii zamířili k volebním urnám uprostřed parného léta, kdy je spousta lidí na dovolené. Hlas mohlo do nedělní 20. hodiny místního času odevzdat 37 milionů voličů. Více než dva miliony lidí předem využily možnosti korespondenční volby. Podle prvních povolebních odhadů by pravice měla získat většinu. Konečné výsledky mohou být známé kolem půlnoci.

Více souvisejících

volby ve Španělsku Španělsko Podemos (Můžeme - španělská levicová strana) Vox (krajně pravicová strana) Pedro Sánchez

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy