Španělsko se řítí do politické krize? Parlamentní volby mohou skončit patem

Španělé půjdou v neděli už potřetí za necelé čtyři roky k parlamentním volbám, v nichž zřejmě opět žádná ze stran nezíská absolutní většinu poslaneckých mandátů. Povolební jednání tak budou podobně složitá jako po dvou předchozích hlasováních. Favoritem jsou vládní socialisté, kteří se dostali k moci loni poté, co poslanci poprvé od pádu diktatury v roce 1975 vyslovili nedůvěru vládě. Kartami ale ještě mohou zamíchat nerozhodnutí voliči, jichž je podle průzkumů asi třetina.

Poslední volby v červnu 2016 vyhrála se 33 procenty hlasů pravicová Lidová strana (PP), která byla u moci od prosince 2011. Volby se tehdy konaly po půl roce, protože králem pověřený politik nedostal důvěru poslanců pro sestavení kabinetu.

Nyní průzkumy slibují lidovcům méně než 20 procent hlasů a asi o 50 mandátů méně, než měli dosud. Voliče ztratili i kvůli korupčním skandálům svých regionálních politiků, což byl důvod loňského hlasování o nedůvěře vládě tehdejšího šéfa PP Mariana Rajoye.

Body lidovcům ubrala i krize v Katalánsku, s jehož separatistickou vládou odmítal Rajoy jednat. Krize se vyhrotila na podzim 2017, kdy katalánská vláda uspořádala neústavní referendum o nezávislosti. To provázely střety se španělskou policií, která lidem bránila hlasovat. Katalánský parlament pak schválil rezoluci o nezávislosti, na což španělská vláda poprvé v historii reagovala dočasným převzetím přímé správy autonomního regionu. Sesazenou katalánskou vládu pak prokuratura obžalovala ze vzpoury, soudní proces ještě neskončil.

Problém Katalánska, kde je i nová vláda složena ze separatistů, byl jedním z hlavních témat kampaně před nynějšími parlamentními volbami ve Španělsku. Kromě lidovců používají téma katalánského separatismu i středopravicová strana Ciudadanos (Občané) a ultrapravicová strana Vox, které průzkumy dávají kolem 30 mandátů a která se tak v neděli zřejmě poprvé dostane do dolní komory parlamentu. Poprvé od pádu diktatury v roce 1975 tak bude mít Španělsko ultrapravicové poslance; v Senátu už má Vox jednoho zástupce díky loňským volbám v Andalusii.

Stranou Vox, která brojí proti feministkám či nelegální migraci, naopak hrozili v kampani socialisté. Pokud totiž bude vládu sestavovat pravicový či středopravicový politik, buď šéf lidovců Pablo Casado (38), nebo lídr Ciudadanos Albert Rivera (39), neobejde se zřejmě bez podpory strany Vox. Podle místních médií se mezi Casadem a Riverou rozhořel boj o vůdčí roli v pravicovém bloku a rozdíl mezi jejich stranami činí podle průzkumů asi pět procentních bodů ve prospěch PP.

Vzhledem k množství nerozhodnutých voličů je zatím jisté jen to, že Španělsko bude mít mladého premiéra. Nejstarším z kandidátů je nynější premiér Pedro Sánchez (47), jehož socialisté mají šanci vyhrát parlamentní volby poprvé po 15 letech.

? Este domingo, podemos acabar con la corrupción legal en este país cerrando las puertas giratorias.#HoldTheDoor pic.twitter.com/ZGJa7nH3iu

— PODEMOS (@ahorapodemos) 24. dubna 2019

Pokud král Felipe VI. pověří sestavením vlády Sáncheze, očekává se, že ho podpoří levicová strana Podemos. Potřebovat ale zřejmě bude i další hlasy, podpořit by ho mohli baskičtí nacionalisté a možná také katalánští separatisté, kteří mu loni pomohli k funkci premiéra za slib jednání o širší autonomii. Letos ale separatisté spolu s opozicí odmítli vládní návrh rozpočtu a Sánchez pak vyhlásil předčasné volby.

Španělé v neděli volí 350členný Kongres poslanců a 208 z 266 senátorů, zbytek senátorů jmenují parlamenty autonomních regionů. Znovu k volbám půjdou obyvatelé této 47milionové konstituční monarchie už 26. května, kdy budou volit parlamenty většiny autonomních regionů a europoslance.

Související

Pedro Sánchez

Španělé uprostřed parného léta volili novou vládu. Sánchez asi jako premiér skončí

Španělé poprvé v historii zamířili k volebním urnám uprostřed parného léta, kdy je spousta lidí na dovolené. Hlas mohlo do nedělní 20. hodiny místního času odevzdat 37 milionů voličů. Více než dva miliony lidí předem využily možnosti korespondenční volby. Podle prvních povolebních odhadů by pravice měla získat většinu. Konečné výsledky mohou být známé kolem půlnoci.

Více souvisejících

volby ve Španělsku Lidová strana (Partido Popular, PP) PSOE Podemos (Můžeme - španělská levicová strana) Pedro Sánchez Španělsko

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy