Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro Španělsko významným milníkem. Země se razantně proměnila, přešla zpět k demokratické formě vlády a začlenila se do západních mezinárodních struktur. Extremistická pravice jako by zmizela ze španělské politické scény. Tato skutečnost se však mění. V nadcházejících všeobecných volbách, které se ve Španělsku uskuteční již tuto neděli 28. dubna, se očekává značný vzestup nedávno vzniklé extrémně pravicové strany – Vox. Bude to tak poprvé od konce Francovy diktatury, kdy do španělských Cortes Generales znovu vstoupí extrémně pravicová strana.

Strana Vox, která vznikla v roce 2013, neměla až do zimy loňského roku zástupce v žádném z regionálních parlamentů či vlád. Jako by až do teď nebyla schopna správně mobilizovat své potenciální voliče. V nedělních volbách, ve kterých si Španělé zvolí všech 350 členů Kongresu poslanců a 208 senátorů, se však očekává zisk nezanedbatelného počtu mandátů pro tuto extremistickou stranu i na celonárodní úrovni.

Rétorika hlavních představitelů strany, především jejího lídra Santiaga Abascala, je značně populistická – Vox cílí především na národního ducha Španělů a jejich jednotu, odmítá dosavadní ilegální migraci i současné uspořádání státu, které bývá označováno jako tzv. „stát autonomií“. Z toho logicky vyplývá, že se Vox radikálně staví proti jakýmkoliv separatistickým pokusům, zejména těm katalánským a baskickým.

Rétorika odmítající španělský regionalismus, či chceme-li decentralizaci Španělska, zesílila především po katalánském referendu za nezávislost na podzim roku 2017. Mnozí označují právě tuto událost za rozhodující okamžik, od kterého zaznamenáváme konstantně narůstající občanskou podporu strany Vox. Otázkou zůstává, kolik křesel si v jednotlivých komorách španělského parlamentu dokáže strana v neděli vybojovat?

Nejaktuálnější průzkumy veřejného mínění odhadují, že by Vox mohla získat okolo 11 % hlasů, což je poměrně vysoké procento ve volebním systému, který je více méně založen na proporčním získávání mandátů. Strana je však v poslední dnech velice aktivní, dokáže velmi dobře zmobilizovat voliče, pořádá manifestace a shromáždění a těší se také velké podpoře na sociálních médiích, mohla by tedy již tuto neděli získat dostatečný, a možná i o dost vyšší, počet mandátů na to, aby razantně zahýbala dosavadním politickým uspořádáním Španělského království. Samotný lídr strany Abascal tvrdí, že to, co se stane 28. dubna nedokáží nyní říct předvolební průzkumy, ani experti či komentátoři, všichni ve Španělsku to však podle něj cítí.

Očekávali bychom, že po traumatu, které pro Španělsko znamenala 36 let dlouhá vojenská diktatura Francisca Franca, se extremistické strany do tamějšího parlamentu už nedostanou. Vox ale od loňského roku stále nabývá na síle a vypadá to, že následující měsíce budou pro stranu zlomovým obdobím. Nejen že se Vox uchází o místa v centrálním parlamentu Španělska, ale za měsíc bude kandidovat i ve volbách do Evropského parlamentu.

V tomto kontextu je třeba mít na paměti, že na unijní úrovni nejsou extremistické strany ničím překvapivým, jedná se fenomén posledních několika let. Jejich úspěchy a rostoucí podpora souvisí především s nespokojeností občanů s aktuálním nastavením politických systémů v jejich zemích. Občané a voliči proto hledají něco jiného, chtějí alternativu, kterou především novější protestní a populistické strany jako Vox, nebo například Alternativa pro Německo či italské Hnutí pěti hvězd, právě jsou.

Související

Více souvisejících

Španělsko volby ve Španělsku Francisco Franco Vox (krajně pravicová strana) extremismus

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 50 minutami

před 59 minutami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Zdroj: David Holub

Další zprávy