Španělé opět volí parlament, účast v Katalánsku je nezvykle vysoká

Již potřetí za necelé čtyři roky dnes vyrazili španělští voliči vybírat nové poslance. Zájem je podle údajů volební komise větší než v roce 2016 a výrazně vzrostl zejména v Katalánsku, jehož snaha o nezávislost je jedním z hlavních témat předčasných voleb.

Favoritem hlasování, které má vyřešit patovou situaci v parlamentu, jsou vládnoucí socialisté, většinu hlasů ale patrně nezískají. Klíčovým faktorem pro očekávaná složitá povolební vyjednávání bude, ke komu se přikloní do poslední chvíle nerozhodnutí voliči, jichž je podle odhadů téměř třetina. Do výsledků promluví rovněž volební účast, která je zatím podle médií nebývale vysoká.

Hlasovací místnosti se otevřely v 9:00 a po pěti hodinách přišlo k urnám v celé zemi 41,5 procenta voličů, což je o téměř pět procentních bodů více než při předčasných volbách před třemi lety. Ještě výraznější nárůst zájmu o volby zaznamenali v Katalánsku, kde za pět hodin přišlo 43,5 procenta lidí, tedy o 11 bodů více než minule. Podle listu El País výrazněji než v Barceloně či dalších velkých městech roste účast ve venkovských oblastech a místech, kde mají katalánští separatisté větší podporu.

K účasti ve volbách vyzval hned ráno Španěly socialistický premiér Pedro Sánchez, který přišel v Madridu volit mezi prvními. "Po letech nestability a nejistoty je velmi důležité, aby voliči vyslali jasný vzkaz, jaké Španělsko chtějí," řekl Sánchez novinářům. Průzkumy mu dávaly šanci na sestavení dvou možných koalic: buď s liberální stranou Ciudadanos, nebo s protestní levicovou formací Unidos Podemos a malými regionálními stranami.

Stejně jako Sánchez volali dnes po vysoké volební účasti i lídr Ciudadanos Albert Rivera a šéf Unidos Podemos Pablo Iglesias. Média se však neshodují, které straně vysoká účast pomůže nejvíce. Předseda lidovců Pablo Casado prohlásil, že si země zaslouží stabilní vládu. Jeho strana, která vyhrála minulé volby, by však podle průzkumů měla přijít až o polovinu křesel a skončit s odstupem druhá.

Poprvé od pádu diktatury v roce 1975 se dnes do parlamentu podle průzkumů dostanou i zástupci krajní pravice. Strana Vox, která používá protiimigrační rétoriku, by mohla ve 350členném zákonodárném sboru získat až 30 poslanců.

Související

Více souvisejících

Španělsko Katalánsko volby ve Španělsku

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Lidovci v průzkumech nadále zůstávají mimo Sněmovnu

Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest politických stran a hnutí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy