V Katalánsku triumfovali separatisté, ve španělském parlamentu zasednou vězni

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté, slavit ale mohou i katalánští separatisté. Poprvé v parlamentních volbách totiž získala nejvíce hlasů v Katalánsku separatistická strana, která v tomto autonomním regionu porazila i tamní socialisty. Poprvé se také podle deníku La Vanguardia letos do španělského parlamentu dostali politici, kteří kandidovali z vězení. Z vazební věznice byli čtyři katalánští separatisté zvoleni poslanci a jeden senátorem.

Největší šance na sestavení vlády má podle místních médií lídr socialistů Pedro Sánchez, který ale musí pro důvěru v parlamentu získat podporu dalších levicových a regionálních stran. Pravicový blok lidovců, strany Ciudadanos a ultrapravicové strany Vox má dohromady jen 146 křesel a podle deníku El País by je mohli podpořit maximálně ještě tři poslanci z Navarry, což na sestavování vlády stačit nebude. Absolutní většina ve 350členném Kongresu poslanců je 176 hlasů.

Sánchezovi socialisté spolu s druhou největší levicovou stranou Unidos Podemos dají dohromady 165 poslanců. Pokud se k nim přidají poslanci regionálních stran z Baskicka, Valencie, Kanárských ostrovů a Kantábrie, může Sánchez podle deníku El País získat důvěru poslanců i bez podpory katalánských separatistů, pokud se ve druhém kole hlasování alespoň jeden poslanec zdrží hlasování.

Jako pouze teoretická se zatím jeví koalice socialistů se stranou pravého středu Ciudadanos, tyto strany by společně měly absolutní většinu. Jejich lídři ale v kampani vystupovali jako nesmiřitelní rivalové. Šéf Ciuadanos Albert Rivera navíc k výsledkům voleb řekl, že chce být lídrem opozice. Přitom skončil ve volbách až třetí za lidovci, kteří budou mít poslanců víc, a sice 66. To je zhruba polovina proti předchozím volbám. Riverova strana obsadí 57 křesel (o 25 více než po předchozích volbách).

Katalánští separatisté budou mít v novém parlamentu 22 poslanců, z toho 15 získala Republikánská levice Katalánska (ERC), která vyhrála v neděli v Katalánsku a kterou z vězení vede bývalý místopředseda katalánské vlády Oriol Junqueras.

Una nit de rècord més dels mitjans de comunicació públics del país. Malgrat els atacs i els intents de descrèdit, la professionalitat i el rigor sempre donen resultats. Felicitats! #28ATV3 https://t.co/3ObPNAQaKg

— Roger Torrent ? (@rogertorrent) 29. dubna 2019

Sedm křesel v Kongresu poslanců získalo hnutí Společně pro Katalánsko (JuntsxCat), jehož lídrem je katalánský expremiér Carles Puigdemont. Tyto dvě formace se ale už neshodují v radikální snaze o nezávislost regionu, ERC vyjadřuje větší ochotu jednat s Madridem.

ERC podle deníku La Vanguaradia dala najevo, že nepodpoří případnou koalici socialistů se Ciudadanos, nevyloučila ale, že podpoří alianci socialistů s Podemos, a to buď přímo, nebo tím, že se zdrží hlasování.

Katalánské deníky dnes uvedly, že soud by mohl povolit pěti zvoleným separatistickým politikům vycházku z vězení, aby se mohli ujmout mandátů. Převzetí této funkce totiž musí být osobně. Podle deníku El Periódico je ale možné, že jim soud pak výkon mandátů dočasně pozastaví. Proces s nimi a s dalšími katalánskými politiky začal letos v únoru a zatím neskočil.

Socialisté vyhráli v neděli také ve volbách do Senátu, kde získali absolutní většinu. Tu tam měli po předchozích volbách lidovci.

Související

Španělsko, ilustrační fotografie.

Ve Španělsku rychle přibývá nakažených, Katalánsko zavírá noční podniky

Španělsko zažívá rychlý růst počtu lidí nakažených koronavirem a některé regiony kvůli tomu před Vánoci zavádějí nové restrikce. V Katalánsku se od pátku zavřou noční podniky a setkávat se bude smět nanejvýš deset lidí najednou. Některé provincie se chystají navrhnout povinné nošení roušek i venku, napsal dnes list El País.

Více souvisejících

Katalánsko volby ve Španělsku Španělsko

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy