Chtějí umlčet Puigdemonta? Katalánský vůdce dostal zákaz kandidovat do Evropského parlamentu

Carlesi Puigdemontovi, bývalému prezidentu Katalánska, bylo ze strany španělských úřadů zakázáno kandidovat v evropských volbách do Evropského parlamentu. Stejný zákaz postihl další dva španělské politiky, Toniho Comina et Claru Ponsatiovou. kteří byli na stejné politické kandidátce, píše agentura AFP.

Počátkem dubna se Carlos Puigdemont stal lídrem politického uskupení Evropské svobodné aliance a to navzdory skutečnosti, že v říjnu 2017 opustil Španělsko a byl na něho vydán zatykač za „vzpouru a pobuřování“. Od okamžiku svého útěku ze Španělska žije Puigdemont v Belgii.

Informaci o bývalému katalánskému prezidentu Carlosi Puigdemontovi oznámila strana Společně pro Katalánsko na svém twitterovém účtu. Podle vyjádření této strany chtějí Puigdemonta volební úřady „umlčet“.

Kandidáti jsou odhodláni i nadále bojovat za „ochranu svých práv“ ve jménu „Jsme přesvědčeni, že manévry některých orgánů španělské spravedlnosti byly neoprávněné,“ tvrdí. Volební úřad, kterého kontaktovala Agence France-Presse (AFP), rozhodnutí odmítl komentovat.

Puigdemont: Chceme nechat slyšet hlas Katalánska v srdci Evropy

Španělské právo stanoví, jak vysvětluje agentura, že předtím, než se stane poslancem Evropského parlamentu, musí „zvolený kandidáti přísahat nebo slíbit dodržování Ústavy před Ústřední volební radou“. Tento úkon se měl uskutečnit v Madridu. Riskoval by tím Puigdemont okamžité zatčení?

Tato otázka byla v Madridu předmětem intenzivní debaty v posledních dnech. Aby zabránili Puigdemontově kandidatuře, dvě španělské strany - Lidová strana španělského práva a liberálové z uskupení Ciudadanosu - podaly minulý týden odvolání před volební úřady.

 Carles Puigdemont měl vést uskupení pod názvem Evropská svobodná aliance, která sdružuje 45 regionálních skupin, jež usilují o nezávislost Katalánska na Španělsku. „Cílem je, aby hlas Katalánska, která chce být nezávislou republikou, byl slyšet v srdci instituce, která reprezentuje evropské občany, a říct, že konflikt v Katalánsku je evropským tématem, který stojí za to, aby byl slyšen,“ stálo v prohlášení uskupení Svobodní napříč Evropou, které zahájilo nedávno svou kampaň pod heslem: Svobodu napříč Evropou.

Související

Více souvisejících

Carles Puigdemont Katalánsko Eurovolby Španělsko

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 51 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy