Bez Štefánika by Československo nevzniklo. Otvíral dveře Masarykovi, říká historik

Bez podílu slovenského vojáka, politika a astronoma Milana Rastislava Štefánika by Československo v roce 1918 nevzniklo. ČTK to řekl historik a zástupce ředitele slovenského Vojenského historického ústavu Peter Šumichrast. Slovensko si v sobotu připomene 100. výročí tragické smrti Štefánika (1880-1919), který při návratu do vlasti z Itálie zahynul u Bratislavy v troskách zříceného letadla spolu s dalšími třemi členy posádky.

"Kdyby Štefánik nepůsobil na politické scéně, aby 'otvíral' dveře profesorovi Tomáši Garrigueovi Masarykovi v nejvyšších politických kruzích Francie, tak by Československo jako takové nevzniklo. Samozřejmě, všichni tři (spoluzakladatelé) byli důležití. Říci, že Beneš byl důležitější, Masaryk nejdůležitější, nebo Štefánik byl nejdůležitější nelze - každý měl svou úlohu, kterou splnil," řekl Šumichrast.

Dodal, že zmíněná trojice tak naplnila sen o samostatném státě té generace Čechů a Slováků, která žila v rakousko-uherské monarchii.

Uznání podle historika získal Štefánik také jako smělý vojenský pilot navzdory nemoci žaludku, která ho omezovala. "Upoutal velení francouzské armády i tím, že byl schopen předpovídat počasí. O Štefánikovi je známo, že byl průkopníkem vojenské meteorologické služby ve francouzském vojenském letectví," řekl. Doplnil, že právě díky předpovědi jedné bouře zachránil vojenskou leteckou jednotku.

"Vojenská kariéra Štefánika předznamenala jeho hvězdnou politickou kariéru. Kdyby nebyl akceptován ve vojenských kruzích, takových úspěchů by nikdy nedosáhl. Nadstavba byla vojensko-politická a politická. Dále tak mohl rozvíjet své myšlenky společného státu Čechů a Slováků," uvedl historik.

Štefánik získal francouzské občanství a stal se také generálem francouzské armády. "Dosáhl velkých úspěchů jako příslušník malého národa. On si úspěch zasloužil. Ve Francii udělal velkou kariéru. Pracoval u významného astrofyzika Julesa Janssena v Meudonu a v rámci toho zúročil své vzdělání a získal uznání francouzské vlády. Byl vyznamenán Řádem čestné legie již jako vědec. Později dostal dva vyšší stupně tohoto prestižního řádu již jako politik," řekl Šumichrast.

Štefánik vyhrál celostátní anketu Největší Slovák, jejíž výsledky ve středu zveřejnil veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska.

Byť letecká nehoda, při které Štefánik zemřel, není stále zcela objasněna a čas od času ji provázejí různé spekulace, Šumichrast odmítl možnost, že by na Štefánika byl spáchán atentát.

"Nehledejme v letecké tragédii něco zvláštního. Muži, kteří mají co dočinění s létáním, častokrát nezemřou v 'posteli', ale smrt si je 'najde' v kabině letadla. Když jsem studoval dobové materiály o nehodě a analýzy odborníků, nenacházím tam žádný takový důkaz, který by mě opravňoval říci, že jsou o Štefánikově smrti pochybnosti," řekl vojenský historik, podle kterého byly okolnosti Štefánikovy smrti spíše zneužívány k politickým účelům.

Odmítl také medializovaná tvrzení bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, který v roce 2010 řekl, že na Štefánikovo letadlo stříleli vojáci, a to na rozkaz českého velitele. Podle Šumichrasta tragickou leteckou nehodu Štefánika mohl způsobit souběh nešťastných okolností včetně nevolnosti a bezvědomí Štefánika, nebo možnost, že do řízení letounu se zapletla anténa.

Štefánik je pohřben v hrobce v mohutné mohyle na vrchu Bradlo nedaleko své rodné obce Košariská. Právě u mohyly se v sobotu uskuteční celoslovenská vzpomínková akce na Štefánika, na které by měl Českou republiku zastupovat ministr obrany Lubomír Metnar.

Související

Václavské náměstí v den vzniku samostatného československého státu. Rozhovor

Hlad a bída odstartovaly vznik státu. Němci i komunisté nenáviděli 28. říjen, říká pro EZ historik Svoboda

ROZHOVOR – Nechtěli dál už žít v bídě, o hladu i zimě. Všeho měli dost. Historik Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů se domnívá, že nuzné sociální podmínky, ke kterým se přidala epidemie španělské chřipky, nemalou měrou přispěly k rozpadu Rakouska-Uherska i následnému vzniku Československa, od jehož založení právě dnes uplynulo 102 let. „Čtyři roky válčení a hospodářský propad byl naprosto zásadní. Jsem přesvědčený, že i kdyby nedošlo k 28. říjnu, Československo by stejně vzniklo. Lidé chtěli změnu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Libor Svoboda.

Více souvisejících

Milan Rastislav Štefánik historie Československo Slovensko Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.)

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy