EU potřebuje novou smlouvu a generační obměnu, tvrdí Kurz

Rakouský kancléř Sebestian Kurz, který je nejmladším evropským lídrem, zastává poměrně tvrdé stanovisko vůči současné podobě a vnitřnímu nastavení Evropské unie. Z rozhovoru, který poskytl pro německé noviny Die Presse, vyplývá, že si rakouský lídr představuje zpřísnění unijních sankcí a kolektivních pravidel, stejně jako například i generační obměnu v Bruselu.

Sebastian Kurz německému tisku prozradil, že podle něj potřebuje současná Evropská unie reformu. Tu by zabezpečila nová smlouva, jež by stanovovala přísnější kolektivní pravidla a sankce vůči těm členským zemím, které by unijní pravidla porušovaly. Kurz taktéž zmiňuje „plýtvání“, které způsobuje měsíční přesouvání Evropského parlamentu mezi Štrasburkem a Bruselem. Označil to za jakýsi „potulný cirkus“, který unii stojí nemalé finanční i logistické výdaje. Proto by podle něj bylo relevantní, aby členové europarlamentu zasedali pouze v jednom městě, a to v Bruselu.

Na co v rozhovoru kladl Kurz velký důraz, byla reforma současného nastavení Evropské unie. Z jeho slov pro německý deník vyplývá, že považuje Lisabonskou smlouvu, nejaktuálnější reformu unijních smluv, která vešla v platnost v roce 2009, za překonanou a pro aktuální unijní dění nedostatečnou. Je potřeba ji znovu obnovit, aby mohla čelit současným výzvám a aby stanovila ráznější tresty pro státy porušující vládu práva a demokratické standardy.

V souvislosti s potřebou nové smlouvy řekl: „Mnoho se od přijetí Lisabonské smlouvy v Evropě změnilo. Měli jsme tu dluhovou krizi, euro krizi, migrační krizi, klimatickou krizi a nyní čelíme chaosu kolem Brexitu.“

Přesto, že je Kurz zastáncem Evropské unie, staví se proti mnoha dalším citlivým tématům, které v ní v současnosti nejvíce rezonují. Politik zastává tvrdý postoj například i k problematice imigrace, což ho sbližuje s konzervativními lídry na východě Rakouska. Pro ty státy, které by však nedodržovaly imigrační zákony nebo které by dokonce podporovaly ilegální migraci, Kurz požaduje odpovídající důsledky ve formě tvrdších sankcí.

Dalším diskutovaným tématem na půdě EU je vznik unijní armády, která nemá napříč Rakouskem příliš velkou podporu. Samotný kancléř hájí v této věci stanovisko, že by se unie měla spíše soustředit na zvyšování vojenské a obranné spolupráce než na vznik zcela nového jednotného útvaru.

„Naším cílem je vytvoření lepší Evropské unie, ne její zničení nebo pohrávání si s fantaziemi o odchodu,“ dodal Kurz.

Související

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) lisabonská smlouva Brexit Sebastian Kurz migrační krize Rakousko evropský parlament

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy