Zrození nové Evropy? Evropské volby prokázaly přání voličů změnit EU

Kampaň stran před evropskými volbami byla ve znamení boje o duši Evropy. Jak protievropské, tak proevropské strany vykreslovaly ty druhé jako nebezpečí pro demokracii a svobodu. Vyhrocená kampaň vedla k tomu, že voliči skutečně přišli a vyslali signál, že chtějí, aby se Evropská unie změnila.

Evropské volby se nesly ve znamení nezvykle velkého zájmu voličů. Zatímco v předchozích letech volební účast klesala, nyní dosáhla svého nejlepšího výsledku za posledních let – 50%. Pro srovnání, předchozí poslední rok to byl 43%. To dokazuje, že voliči skutečně je vnímaly jako záležitost, ve které se rozhoduje o osudu Evropy.

Podle očekávání středově konzervativní strany, soustředění v Evropské lidové straně, tak středově sociálně demokratické strany, soustředěné v Pokrokovém spojenectví socialistů a Demokratů, ztratily příliš hlasů, aby udržely svou „ Velkou koalici“ a tedy pohodlnou většinu v Evropském parlamentu.

Obě strany proto, aby získaly v Evropském parlamentu většinu, budou muset získat na svou stranu „černé koně“ evropských voleb, kterými byly liberálové a Zelení. Ti tvoří třetí a čtvrtou nejsilnější politické frakce, co se týče počtu křesel, podle předběžných výsledků.

Jelikož všechny zmíněné strany jsou pro-EU, mohou být pro příznivce EU výsledky voleb dobrá zpráva. Není to však až tak dobrá zpráva pro EU v její stávající podobě, reprezentovanou právě dosavadní Velkou koalicí. Jak upozorňuje stanice CNN, liberálové a zelení nejsou zcela na stejné lodi jako strany Velké koalice. Jako euroskeptické strany, i ony chtějí EU změnit. „ Potřebuje odlišnou unii, protože tato unie nepřežije 21. století,“ řekl vůdce liberálů, bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt.

Podle magazínu Policito euroskeptické strany nedokázaly dosáhnout svého předpokládaného úspěchu v mnoha případech proto, že jsou s nimi spojené politické skandály. Týkalo se např. Svobodné strany Rakouska, kterou poškodila kauza „Ibiza“, tj. zjištění, že předseda strany Heinz-Christian Strache se pokoušel získat podporu ve volbách výměnou za prodej veřejných institucí. Na kauzu si stěžovala i německá Alternativa pro Německo, která si pohoršila v porovnání se svým parlamentním výsledkem. Podobně kvůli svým vnitřním politickým skandálům dosáhly špatného výsledku i dánské či estonské euroskeptické strany.

Ani vítězství Marine Le Penové ve Francii není zcela přesvědčivé. Svého hlavního protivníka, Emmanuela Macrona, porazila jen velmi úzce a dosáhla horšího výsledku než v minulých volbách v roce 2014. Experti poukazují, že Le Penová přitom mohla pracovat s velkou nespokojeností vůči Macronovi ve Francii ztělesněnou v hnutí žlutých vest.

Na druhou stranu však strany vyznačující se mírnějším euroskepticismem jako je maďarský Fidesz Viktora Orbána či polská Právo a spravedlnost, dosáhly jasného vítězství. Matteo Salvini, vůdce istálské euroskeptické strany Liga severu naznačil, že by s Orbánem by rád spolupracoval. To by mohlo být ranou pro evropskou lidovou stranu, kde doposud Orbán působil.

„ Nová Evropa je zrozena. Jsem hrdý, že Liga participuje v této nové Evropské renesanci,“ řekl vůdce Salvini, jehož strana zcela jasně zvítězila v italských volbách do Evropského parlamentu. Ačkoliv euroskeptické strany nedocílily tolika hlasů, jak se očekávalo a Salvini tedy zřejmě nebude moci naplnit svůj sen o velké euroskeptické koalici, stále získaly dostatek hlasů, aby to vyslalo zprávu. Jak sám Salvini řekl, výsledky jsou znamením, že voliči sní „o jiné Evropě.“

Do určité míry se ukázalo, že EU je rozdělená mezi více euroskeptickou východní a více pro evropskou západní část. Politico upozorňuje, že tzv. zelená vlna“, tj. vzestup Zelených, se týkala jen západních evropských zemí typu Německa, zatímco ve východní Evropě, ale i jižní Evropě vůbec neexistovala.

CNN upozorňuje, že volby do Evropského parlamentu jen ukázaly, jak jsou členské státy EU rozděleny nejen mezi sebou, ale i v sobě navzájem. Zřejmě nejostřeji je to znát v případě Velké Británie. Euroskeptická Strana pro Brexit zde dosáhla vítězství, následovaná však velmi proevropskými Liberálními demokraty. Rozdělení země lze vidět v případě Polska, kde Právo a spravedlnost bylo následována hlavní opoziční Evropskou koalicí.

Související

Volby, ilustrační foto

Za dvojí hlasování v evropských volbách bude hrozit sankce

Případné vícenásobné hlasování při volbách do Evropského parlamentu se stane přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10.000 korun. Změnu v návaznosti na rozhodnutí Evropské rady přinese novela o volbách do Evropského parlamentu, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Novela začne platit od příštího roku.
Evropská Unie

Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili

Komentář - Do roku 2019 vstupovala Evropská unie s velkým očekáváním i odhodláním, bylo totiž zřejmé že se bude jednat o rok plných výzev a důležitých událostí, které ovlivní fungování a směřování unie v nadcházejících letech. Jakým výzvám evropský blok v uplynulém roce čelil a jak se s nimi vypořádal? Tento článek se zaměří na klíčové tři klíčové okamžiky první poloviny roku 2019.

Více souvisejících

Evropské volby 2019 Liga Severu (Itálie) evropský parlament EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy