KOMENTÁŘ: Přinese vítězství Strany pro brexit rozpad britského politického systému?

Britský politický systém, známý jako většinový, tradiční dvou-stranický nebo také jako Westminsterský systém typu „vítěz bere vše“, by se v důsledku výsledků víkendových voleb do Evropského parlamentu mohl rozpadnout. Politický systém Spojeného království byl až doposud typický tím, že jej formovaly dvě hlavní politické strany. Hlavní strana – vládnoucí, měla tradičně většinu v parlamentu, a její rivalitní strana jí stála v opozici. V posledních letech však ve Velké Británii sledujeme přerod tohoto tradičního dvou-stranického systému. Nejistota okolo odchodu země z Evropské unie a výsledky evropských voleb, které s jasnou převahou vyhrála nově vytvořená Strana pro brexit Nigela Farage, činí tento přerod navíc mnohem snadnějším. Mohlo by se tak stát, že se tradiční britský politický systém úplně rozpadne.

Strana pro brexit, kterou na počátku tohoto roku založil někdejší lídru UKIPu Nigel Farage, byla od začátku kampaně, která předcházela letošním euro-volbám, jasným favoritem. Stejně jako před pěti lety, kdy se konaly poslední celounijní volby, se i v těch letošních podařilo Farageovi zmobilizovat a oslovit voliče tak, že mu to přineslo jasné vítězství. V průběhu letošních voleb mu do karet hrála hlavně nejistota, která již dlouhé měsíce, či dokonce roky, doprovází vyjednávání o odchodu Spojeného království z EU a také nedůvěra britských občanů v tradiční strany, které měly zemi z evropského bloku vyvázat.

Mnozí označují výsledek voleb za alarmující, a to především pro tradiční dvou-stranický systém, který byl pro politiku Británie až doposud tak typický. Evropské volby na ostrovech vyhrály nově vzniklé strany ( Strana pro brexit) a ty, které v posledních letech stály spíše mimo hlavní politické rozhodování (Liberální demokraté a Zelení).

Strana pro brexit se stala jasným vítězem voleb – získala téměř 32-procentní podporu voličstva, která jí přinese celkem 29 křesel v Evropském parlamentu. V tomto unijním tělese budou nově zvolení britští europoslanci zasedat do té doby, než Spojené království vystoupí z EU – nyní se kalkuluje s datem 31. října. Liberální demokraté nově obsadí 16 křesel a zeleným připadne 7 mandátů. Aktuálně vládnoucí Konzervativní straně výsledky voleb zajistily pouhá 4 křesla a opozičním labouristům křesel 10.

Dohromady tak dvě hlavní britské strany získaly podporu přibližně jedné čtvrtiny voličů, což je i na britské poměry šokující. V evropských volbách 2014, ve kterých již v tehdy zvítězil Farageův UKIP, byly ještě tradiční konzervativci a labouristé schopni získat podporu téměř poloviny země. V průběhu let tak zaznamenáváme enormní pokles důvěry a podpory v tyto dvě hlavní politické strany, v případě Konzervativní strany můžeme dokonce hovořit o historickém volebním debaklu.

Mohli bychom také tvrdit, že překvapivé výsledky voleb posouvají Velkou Británii více do Evropy, a to právě kvůli erozi tamějšího politického systému. Systém, jehož zárodky na britských ostrovech nyní pozorujeme, se podobá evropským systémům více než kdy dříve. Kontinentální politické systémy jsou charakteristické přítomností většího počtu politických stran (multistranický pluralismus), což v důsledku vede k vytváření širších vládnoucích koalic.

Britská výjimečnost a „skvělá izolace“ tak v tomto směru přestává platit. V mnohých státech současné EU-28 navíc zvítězily strany radikálnější, více populistické a strany, které dlouho dobu stály mimo hlavní proud veřejného i politického dění. Toto tvrzení platí i pro náš případ Velké Británie, což ji dále připodobňuje a přibližuje ke kontinentální Evropě. Jedná se tak o poměrně paradoxní jev vzhledem ke skutečnosti, že se Spojené království snaží již téměř tři roky o vystoupení z evropského společenství.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Eurovolby Konzervativní strana (VB) Brexit evropský parlament Labouristická strana (VB) Strana pro brexit Nigel Farage UKIP (britská euroskeptická strana)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy