Bývalý poradce Tonyho Blaira nevolil labouristy, strana jej vyhodila

Britská Labouristická strana vyloučila ze svých řad Alastaira Campbella, který působil jako komunikační stratég někdejšího premiéra Tonyho Blaira, za to, že v evropských volbách dal svůj hlas Liberálním demokratům. Podle stranických pravidel je toto s členstvím neslučitelné, řekl britským médiím mluvčí hlavní opoziční strany. Krok vyvolal kritiku kvůli údajně laxnímu přístupu strany k prohřeškům jiných osob.

Campbell v současné době nezastává žádnou volenou funkci, avšak je výraznou tváří hnutí požadujícího nové referendum týkající se brexitu. V noci na pondělí během volebního přenosu televize BBC prozradil, že nehlasoval pro labouristy, nýbrž pro Liberální demokraty, kteří se netají cílem zastavit odchod Británie z Evropské unie.

"Jsem a vždy budu labourista. Volil jsem Liberální demokraty, aniž bych to předem oznamoval, ve snaze přesvědčit labouristy, aby udělali správnou věc pro zemi a stranu," napsal dnes Campbell na twitter. Uvedl, že zpráva o vyloučení v něm vyvolala smutek a zklamání, obzvláště ve chvíli, kdy se vedení strany patrně "posouvá v otázce brexitu do správné polohy".

1. Sad and disappointed to receive email expelling me from @uklabour - particularly on a day leadership finally seems to be moving to the right place on Brexit, not least thanks to tactical voting by party members, including MPs, councillors and peers who back @peoplesvote_uk .

— Alastair PEOPLE’S VOTE Campbell (@campbellclaret) 28. května 2019

"Podpora jiné politické strany nebo kandidáta je neslučitelná s členstvím ve straně," komentovala svůj krok Labouristická strana. Campbell se proti rozhodnutí odvolal a uvedl, že v minulosti ve stejných případech mnohokrát nedošlo k postihu členů. Aktuální přístup podle něj také kontrastuje s érou premiéra Blaira, který údajně i pod tlakem odmítl zakročit mimo jiné proti dnešnímu lídrovi Jeremymu Corbynovi, jenž "opakovaně v parlamentu hlasoval proti Labouristické straně".

"Je těžké nepoukázat na rozdíl proti tomu, jak se řeší případy antisemitismu," pokračoval Campbell. V podobném duchu záležitost komentoval moderátor televize ITV Robert Peston, podle něhož "je to maximálně podivný vzkaz", jestliže labouristé takto rychle vyloučí člena za podporu jiné strany, ale "trvá jim věčnost, než vyloučí údajné antisemity".

In decades covering politics, I have never known anyone as obsessively tribally Labour as ⁦@campbellclaret⁩. Expelling him so rapidly for voting LibDem, even though he did not promote what he was doing, while taking ages to expel alleged... https://t.co/uHQkOwKiFz

— Robert Peston (@Peston) 28. května 2019

Poslankyně a bojovnice proti antisemitismu v Labouristické straně Margaret Hodgeová řekla, že labouristé "vůbec nemají srovnané priority". Podle další poslankyně Jess Phillipsové byl Campbell vyloučen "rychleji než muž, který mi vyhrožoval smrtí a rychleji než muž v mé lokální buňce, který popíral holokaust". Dodala, že oba mají prozatím členství ve straně pozastavené.

Campbell byl před vstupem do politiky novinářem a do týmu pozdějšího premiéra Blaira se dostal v roce 1994. Jako jeho hlavní mediální poradce působil do roku 2000. Po odchodu z vládních kruhů začal veřejně hovořit o svých problémech s alkoholem a depresí a aktuálně spolupracuje s několika charitami, napsal zpravodajský web BBC.

Související

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Více souvisejících

Velká Británie Eurovolby Evropské volby 2019 Labouristická strana (VB)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy