Zemětřesení v německé SPD: Šéfka strany Nahlesová se vzdá funkce, reakce jsou rozporuplné

S překvapením, radostí z možného rozpadu celé vládní koalice i s podivem nad tím, jak se k ní její vlastní strana mohla takto chovat, reagují němečtí politici na záměr předsedkyně koaliční sociální demokracie (SPD) Andrey Nahlesové rezignovat na funkci. Osmačtyřicetiletá politička se rozhodla odejít z čela strany i poslanecké frakce po propadu SPD ve volbách do Evropského parlamentu.

"Tato strana je v extrémně vážné situaci," připustila dnes první místopředsedkyně sociální demokracie Malu Dreyerová, která by mohla stranu vést přinejmenším do mimořádného sjezdu, jenž se uskuteční nejdříve za tři měsíce. Politička, kterou chystaný krok Nahlesové překvapil, má za důležité, aby z SPD rychle vyšel signál, že není bez vedení.

Lítost nad plánovanou rezignací vyjádřil vicekancléř a ministr financí za SPD Olaf Scholz. "SPD není v těžké situaci teprve od evropských voleb - je proto důležité, abychom zůstali pospolu a v dalších krocích pokračovali společně," uvedl. Ke spekulacím, že by v čele strany mohl Nahlesovou dlouhodobě nahradit právě on, se nevyjádřil.

Místopředseda strany Ralf Stegner varoval před "urychlenými závěry". Martin Dulig, šéf saské SPD, kterou v září čekají zemské volby, vyzval ke "komplexnímu restartu". Podle bývalého předsedy strany a exministra zahraničí Sigmara Gabriela je nyní nutná "detoxikace" SPD.

Vlivný šéf mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert stejně jako někteří další straníci kritizoval způsob, jaký se v poslední době s Nahlesovou zacházelo. "Stydím se za to," napsal na twitteru s tím, že lidé, kteří chtějí naplnit slib spravedlnosti a solidarity, spolu nesmí zacházet takovýmto způsobem.

Alles beginnt mit einer einfachen Feststellung: Wer mit dem Versprechen nach Gerechtigkeit und Solidarität nun einen neuen Aufbruch wagen will, der darf nie, nie, nie wieder so miteinander umgehen, wie wir das in den letzten Wochen getan haben. Ich schäme mich dafür.

— Kevin Kühnert (@KuehniKev) 2. června 2019

Narážel tak na tvrdou a podle mnohých neférovou a podpásovou kritiku, které Nahlesová v posledních týdnech musela čelit i na spekulace o tom, že se proti ní už před eurovolbami chystal vnitrostranický puč. Svůj zájem o post šéfa poslanecké frakce už tehdy kolegům dával najevo expředseda strany Martin Schulz.

"Tak brutální nesmí politika být," konstatoval dnes i předseda opoziční Levice Dietmar Bartsch. Další opoziční strany se pak zaměřují především na možné dopady rezignace Nahlesové na vládu velké koalice CDU/CSU a SPD vedenou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU).

Hochachtung vor @AndreaNahlesSPD. So brutal darf Politik nicht sein. Vielleicht denken wir alle darüber einfach mal nach.@spdde @Die_Gruenen @fdp @CDU @dieLinke @CSU #alleJournalisten

— Dietmar Bartsch (@DietmarBartsch) 2. června 2019

Předsedkyně parlamentní frakce protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová uvedla, že "v rozkladu" se nenachází jen SPD, ale celá velká koalice, která "se jako nemrtvý potácí po politickém jevišti". "Den za dnem jí odpadává stále více údů," dodala Weidelová. Šéf AfD Jörg Meuthen vyzval Merkelovou i celou vládu k odchodu. Předseda svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner zase řekl, že rezignace Nahlesové Německu přinese "nestabilní vládu".

Komentátor magazínu Der Spiegel Markus Feldenkirchen je přesvědčen o tom, že bez Nahlesové na čele strany určitě nebude pro sociální demokraty hned všechno dobré, ale s ní by se jim současný nepříznivý vývoj každopádně otočit nepodařilo.

SPD ve dvojici posledních celoněmeckých voleb vždy překonala svá dosavadní poválečná minima. V eurovolbách dostala jen 15,8 procenta hlasů.

Související

Gerhard Schröder

Schröder unikne trestu za vstřícnost k Rusku

Někdejšího německého kancléře Gerharda Schrödera nečeká v jeho domovské sociální demokracii (SPD) žádný postih za jeho vstřícné postoje k Rusku a angažmá v ruských státních koncernech. Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru dnes v odvolacím řízení došla k závěru, že Schröder žádné stranické regule neporušil, napsala agentura DPA. Orgán v případě porušení předpisů může provinilce ze strany vyloučit.

Více souvisejících

Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Andrea Nahlesová Německo

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Lidovci v průzkumech nadále zůstávají mimo Sněmovnu

Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest politických stran a hnutí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy