Den D: "No co, tak tedy začneme válku zde!" Zajímavosti o spojenecké invazi v Normandii

6. června 1944 se v Normandii vylodila spojenecká vojska. Do historických knih se dostal například americký brigádní generál Theodore Roosevelt. Když zjistil, že v čele svých jednotek přistál na pláži Utah o téměř dva kilometry jinde, prohlásil: "No co, tak tedy začneme válku zde!"

Proslulým se stal i okamžik poledního setkání výsadkářů, kteří byli od půlnoci v týlu německých sil, s posilami u řeky Orne. V čele dorazivších commandos totiž po boku velitele, lorda Lovata, vyhrával na svůj nástroj jeho osobní dudák.

Jako první padlý na straně spojenců je udáván Emile Bouetard, člen de Gaullových jednotek Svobodných Francouzů, který seskočil v noci z 5. na 6. června. Některé zdroje udávají, že jej zabil gruzínský voják Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova.

Nová technika:

Variace na tradiční tanky. Německé obránce překvapily například obojživelné, takzvané DD tanky. Plovoucí shermany s lodním šroubem a nepropustným obalem se velmi osvědčily na všech místech, kde se je navzdory počasí podařilo nasadit. Podobný úspěch měly i další novinky - odminovací a mostní tanky nebo tanky, které pomocí rohoží zpevňovaly půdu pro další stroje.

Umělé přístavy. Byly vybudovány u vyloďovacích pláží a úspěšně nahradily v té době ještě nedostupné nebo zničené francouzské přístavy. Přestože byl jeden z nich za bouře zničen, druhý fungoval řadu měsíců.

Příčiny úspěchu spojenecké invaze:

Mimo jiné pečlivé plánování a utajení celé operace, vhodná volba prostoru pro vylodění a výrazná materiální převaha. Spojencům pomohlo i téměř naprosté ovládnutí vzdušného prostoru i moře. I v dalších fázích bojů ve Francii způsobovaly letecké útoky Němcům značné problémy při dopravě posil na bojiště.

Zmatení Němců. Celý první den bylo německé velení přesvědčeno, že vylodění a vzdušný výsadek v Normandii je jen klamným manévrem a váhalo s nasazením strategických záloh, zejména tankových jednotek, které mohly v případě včasného zásahu znamenat pro spojence značné potíže.

Nejednotnost v německém velení. Francouzské bojiště podléhalo dvěma velitelům, maršálům von Runstedtovi a Ewinu Rommelovi. O nasazení značné části tankových rezerv ale nemohl rozhodnout ani jeden z nich, to příslušelo jen nejvyššímu velení, tedy Adolfu Hitlerovi.

Českoslovenští vojáci za invaze:

Kromě jednotlivců českého či slovenského původu se bojů během invaze zúčastnili hlavně českoslovenští piloti. Byli to stíhači z 310. a 312. perutě, kteří operovali nad Francií i jejich kolegové z 312. bombardovací perutě - ti v té době hlídkovali nad kanálem La Manche.

Na podzim 1944 zasáhla do bojů i Československá samostatná obrněná brigáda, kterou britské velení pověřilo obléháním přístavu Dunkerque. Ten zůstal v německých rukou až do května následujícího roku, posádka se vzdala až po německé kapitulaci 8. května 1945.

Související

Více souvisejících

Den D (oslavy vylodění spojeneckých vojsk) II. světová válka historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy