Babiš a jeho konflikt zájmů? Skvrna na české demokracii, píšou Financial Times

Česká republika je zavedenou demokracií, kde jsou respektovány občanské svobody. Konflikty mezi rozsáhlými obchodními zájmy premiéra Andreje Babiše a jeho funkcí v čele vlády jsou však skvrnou na české demokracii, podobně jako pošpinil pověst Itálie před dvěma desetiletími Silvio Berlusconi. EU by měla vymoci peníze z dotací pro Agrofert zpět a Babišovi unijní spojenci by měli žádat, aby dodržoval demokratické standardy, napsal dnes list Financial Times.

Fakt, že Česko bylo v rámci regionu dosud v EU vnímáno jako méně závažný problém, hodně svědčí o autoritářském směřování a omezování vlády práva v jiných členských státech. Miliardář a premiér Babiš není autokratem jako jeho maďarský kolega Viktor Orbán. Ani se nepokusil vyřadit ze hry ústavní soud jako šéf polské vládní strany Jaroslaw Kaczyński nebo přepsat trestní řád ve snaze uniknout obviněním z korupce jako bývalý mocný muž rumunské politiky Liviu Dragnea, který byl v květnu konečně poslán za mříže.

Babiš své jmění vydělal vybudováním společnosti Agrofert, která je jedním z největších holdingů v zemi a zaměstnává na 30.000 lidí. Byla rovněž významným příjemcem unijních dotací i v době, kdy byl Babiš členem expertní rady rozhodující o jejich rozdělování českým žadatelům. Agrofert rovněž vlastnil dva hlavní deníky v zemi či televizní a rozhlasové stanice, což je sotva zárukou plurality médií nebo možnosti svobodně a nestranně informovat.

Babiš umístil společnost, jejímž byl jediným podílníkem, do dvou fondů, aby vyhověl novému českému zákonu o střetu zájmů. Učinil tak předloni, tři roky poté, co se stal ministrem financí a šest let po svém vstupu do politiky. Jenže po dvou nezávislých vyšetřováních začalo být pěkně horko. V květnu zpráva z auditu Evropské komise konstatovala, že přes vložení podniku do fondů je Babiš stále majitelem profitujícím z Agrofertu a plně jej ovládá. Vzhledem k jeho premiérské roli při rozdělování unijních fondů porušoval nová pravidla o střetu zájmů, která v EU začala platit loni.

Vyšetřování české policie mezitím dospělo k závěru, že Babiš má na svědomí dotační podvod spočívající ve využití unijní podpory na přeměnu farmy Čapí hnízdo na konferenční centrum. Dva týdny poté, co policie navrhla státnímu zastupitelství obžalovat Babiše, nahradil ministra spravedlnosti loajální političkou, což kritici vykládají jako snahu posílit kontrolu nad žalobci.

Rozhněvaní Češi vyrazili do ulic a na pražské demonstraci se sešlo odhadem 120.000 lidí, nejvíce od revoluce v roce 1989. Babišova liberální vláda má i přes protesty prozatím zřejmě pozici jistou, neboť jeho socialističtí a komunističtí spojenci se obávají těžkých ztrát v případných předčasných volbách. Pokud však budou demonstrace pokračovat, mohou změnit názor.

EU často působí bezzubě, pokud čelí porušování základních hodnot. Když ale dojde na zneužívání fondů, má účinné zbraně. Měla by je plně využít, žádat o navrácení plateb, zakázat všechny další dotace pro Agrofert a tlačit na pevnější české záruky dodržování pravidel. Babišovi liberální spojenci v EU včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by se zase měli ptát, jestli český premiér splňuje tytéž demokratické standardy, které tak hlasitě požadují po konzervativnějších vládách, dodal deník.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Česká republika Financial Times Agrofert

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy