Katalánský separatista Junqueras nesmí převzít euromandát, v pasti je i Puigdemont

Bývalý místopředseda katalánské regionální vlády Oriol Junqueras, který je přes rok a půl ve vazbě a je obžalován ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017, se zatím nestane europoslancem, ač jím byl v květnových volbách zvolen. Španělský nejvyšší soud mu totiž nepovolil, aby se v pondělí účastnil v Madridu přísahy španělských europoslanců. Informovala o tom místní média.

Soud ve svém zdůvodnění mimo jiné uvedl, že opatření je dočasné, dokud nebude vynesen rozsudek v procesu s ním a dalšími 11 katalánskými politiky. Proces skončil tento týden, ale verdikt se očekává až na podzim.

Podle zdůvodnění soudu se španělští politici, kteří byli zvoleni do Evropského parlamentu (EP), stanou europoslanci ve dvou fázích. Tou první je přísaha na španělskou ústavu, která se odehraje v pondělí v poledne ve španělském parlamentu. Druhou fází procesu je podle soudu účast europoslanců na ustavujícím zasedání EP, které se koná 2. července.

Pokud by španělský nejvyšší soud Junquerasovi povolil účast na pondělní přísaze, znamenalo by to, že by mu pak musel umožnit další vycházku a převézt ho začátkem července do Bruselu na ustavující zasedání EP, uvedl deník El Periódico. Přesun Junquerase do Bruselu by podle soudu "ohrozil konec procesu" mimo jiné proto, že by souzený opustil území Španělska.

Brusel je také podle soudu místem, kde si jeden z katalánských separatistů stíhaných kvůli vzpouře "zřídil sídlo vlády katalánské republiky v exilu". Jde o katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, v jehož regionální vládě byl Junqueras v době uspořádání neústavního referenda o nezávislosti místopředsedou a který na podzim 2017 utekl do Belgie.

Také Puigdemont byl minulý měsíc zvolen europoslancem. Ve čtvrtek ale španělská ústřední volební komise rozhodla, že Puigdemont nezíská oficiálně mandát europoslance, pokud v pondělí nesloží přísahu na španělskou ústavu v parlamentu v Madridu. Pokud ale vstoupí na španělské území, hrozí mu zatčení, protože je na něj ve Španělsku vydán zatykač kvůli obvinění ze vzpoury.

Související

Španělsko, ilustrační fotografie.

Ve Španělsku rychle přibývá nakažených, Katalánsko zavírá noční podniky

Španělsko zažívá rychlý růst počtu lidí nakažených koronavirem a některé regiony kvůli tomu před Vánoci zavádějí nové restrikce. V Katalánsku se od pátku zavřou noční podniky a setkávat se bude smět nanejvýš deset lidí najednou. Některé provincie se chystají navrhnout povinné nošení roušek i venku, napsal dnes list El País.

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko Oriol Junqueras evropský parlament EU (Evropská unie) Carles Puigdemont

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy