Lídři EU dali v Bruselu dohromady „novou strategickou agendu“

Na dvoudenním summitu EU, který se konal tento čtvrtek a pátek v Bruselu, se lídři členských států shodli na klíčových oblastech a prioritách pro nadcházející období 2019-2024 a vytvořili tzv. „novou strategickou agendu“. Ta bude v následujících letech výchozím bodem pro rozhodování na politickém poli Evropské unie. Strategická agenda, tak jak ji lídři ve čtvrtek zveřejnili, je dokumentem spíše obecnějšího charakteru. Na konkrétních postupech v jednotlivých oblastech se státy budou muset teprve shodnout.

Strategická agenda, jak se oficiální dokument Evropské rady nazývá, vytváří všeobecný rámec, jehož cílem je vedení a směřování unijních institucí při jejich práci. Mezi hlavní priority, které agenda explicitně zmiňuje, patří ochrana občanů a jejich svobod, rozvoj silné ekonomické základny, vytvoření spravedlivé a klimaticky neutrální sociální Evropy, která bude klást důraz na ekologii a ochranu životního prostředí, a prosazování evropských hodnot a zájmů na globální úrovni. Agenda následně jednotlivé priority rozvíjí a popisuje, jakými způsoby by mělo dojít k jejich naplnění. Tento popis je však velice obecný.

Část agendy týkající se ochrany unijních občanů a jejich svobod klade důraz na svobodnou a bezpečnou Evropu – Evropu, která bude mít kontrolu nad svými vnějšími hranicemi a která si bude rozhodovat o tom, kdo na kontinent vstoupí. Efektivní kontrolu vnějších hranic popisuje jako klíčový aspekt garance bezpečnosti, práva a pořádku v EU, které jdou „ruku v ruce“ s evropskými principy a hodnotami. Za tímto účelem lídři nabádají k vytvoření komplexní migrační politiky EU, která zajistí efektivní kontrolu nad příchozími migranty a azylanty.

Co se ekonomické základny týče, agenda hovoří především o udržení eura coby odolné mezinárodní měny, která má napomoci k prohlubování ekonomické spolupráce v Evropské unii. Agenda v této oblasti klade důraz na dokončení ekonomické a monetární unie, stejně jako i bankovní unie a unie kapitálových trhů.

V kapitole o životním prostředí hovoří zpráva o naléhavé situaci, kterou označuje za existenci ohrožující a kterou je proto třeba náležitě řešit. Jedním z kroků, které je nutno na unijní úrovni učinit, je transformace evropských ekonomik a společností za účelem dosažení klimatické neutrality. Unijní politiky v této oblasti by měly být v souladu s tzv. Pařížskou dohodou, nejedná se však pouze o Evropskou unii jako takovou, která musí jednat. Krok ke spravedlivější a „zelenější“ budoucnosti je vyžadován od každého členského státu.

Evropská unie bude dle agendy nadále podporovat multinárodní organizace a spolupráce s dalšími aktéry světového měřítka. EU by měla vytvořit jedinečný model spolupráce a inspirace, který bude postavený na ambiciózní sousedské politice a spolupráci s ostatními kontinenty, sdílení hodnot, udržitelnosti, demokracii a lidských právech. Model EU se bude i nadále vyznačovat principy subsidiarity a proporcionality, stejně jako principy rovnosti a transparentnosti.

Z nové unijní agendy v neposlední řadě vyplývá také to, že si jsou čelní lídři vědomi skutečnosti, že pro dosažení výše zmíněných a dalších vytyčených cílů je potřeba více jednotné Evropy. Jednotný hlas napříč kontinentem nyní chybí, a to vytváří mezi zeměmi neshody. Aby mohla EU hovořit na světovém poli jednotným hlasem, musí být jednotná i ve svém jádru. A to současná EU není.  

Související

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brusel lidská práva Summit EU Ekonomika životní prostředí Ekologie Evropská rada

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy