Teroristická hrozba v EU trvá. Ve zprávě Europolu je zmíněno i Česko

Státy Evropské unie loni překazily islámským teroristům 16 plánovaných útoků. Sedmkrát naopak realizaci takovýchto plánů zabránit nedokázaly, přičemž při těchto incidentech přišlo o život 13 lidí. Konstatuje to nová zpráva unijního policejního úřadu Europol. Počet útoků a obětí v porovnání s rokem 2017 značně klesl, podle zprávy to ale neznamená ústup teroristické hrozby v EU.

Členské země dohromady za rok 2018 nahlásily 129 neúspěšných, zmařených a provedených teroristických útoků, přičemž o aktivity džihádistů se jednalo jen ve 24 případech. Největší podíl tvořily stejně jako v předchozích letech incidenty "etno-nacionalistické a separatistické" povahy. Počet útoků klesl z předloňských 205, za rok 2016 jich Europol evidoval 142, o rok dříve 211.

"Zpráva Europolu potvrzuje, že terorismus stále pro EU představuje skutečnou a přítomnou hrozbu. Ačkoli naše společná práce na narušování a prevenci útoků zjevně má pozitivní účinek, stálá hrozba ze strany islamistických skupin jako DAIŠ (Islámský stát) společně s nárůstem násilí pravicových extremistů jasně ukazují, že je stále hodně co zlepšovat," uvedl evropský komisař pro bezpečnostní unii Julian King. Za jednu z hlavních výzev označil boj proti teroristickému obsahu na internetu.

Kromě počtu útoků také meziročně poklesl počet osob zatčených pro podezření ze zločinů spojených s terorismem, a to ze 1219 na 1056. Přibližně polovinu zatčených tvořily osoby podezřelé z džihádistických aktivit. Z České republiky nebyl hlášen žádný útok, pro podezření z podílu na terorismu zde byly zatčeny dvě osoby.

OUT NOW! The new EU Terrorism Situation and Trend Report, a concise overview of the nature of the terrorist threat the EU faced in 2018. All the details can be found in the TE-SAT 2019, available on our website: https://t.co/xFH6cS0hKC pic.twitter.com/PKnMmfsoRp

— Europol (@Europol) 27. června 2019

S jedním tuzemským případem se Česko zařadilo mezi pětici zemí, kde se loni zatýkali lidé podezřelí z "pravicového terorismu". Celkem bylo v EU takovýchto případů 44, což bylo o deset více než u "levicového a anarchistického" terorismu. Europol upozorňuje, že počet zatčených příslušníků krajní pravice se mezi lety 2016 a 2018 dvakrát za sebou v podstatě zdvojnásobil.

"Teroristé nás nechtějí jenom zabíjet, ale také rozdělovat naše společnosti a šířit nenávist. Pocit nejistoty, který se teroristé snaží vytvořit, musí být jedním z hlavních předmětů našeho zájmu. Sílící polarizace a vzestup extremistických názorů znepokojuje členské země EU i Europol," uvedla šéfka unijní policejní agentury Catherine De Bolleová.

Související

policie

Europol: Při obřím mezinárodním zátahu zatkla policie 44 lidí, v Česku 9

Při obřím mezinárodním zátahu zatkla policie v deseti převážně evropských zemích 44 lidí podezřelých ze zločinného spolčení, pašování drog a praní špinavých peněz. Devět osob bylo zatčeno v Česku, stejný počet ve Francii a sedm lidí zatkli policisté na Slovensku a v Litvě. Kromě toho policie zasahovala také v Lotyšsku, Polsku, Norsku, Německu, Španělsku a USA.

Více souvisejících

Europol Terorismus

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

NATO míří k tomu, aby překročilo červené čáry na Ukrajině, varuje Maďarsko

Severoatlantická aliance intenzivnějším financováním války na Ukrajině činí mílové kroky směrem k tomu, aby překročila dříve stanovené červené čáry. Podle agentury MTI to prohlásil šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy