Šrumec před europarlamentem. Tisíce lidí demonstrují za katalánské separatisty

Několik tisíc lidí demonstruje ve Štrasburku před budovou Evropského parlamentu (EP), kde dnes začalo jeho ustavující zasedání. Účastníci manifestace požadují, aby funkci europoslance mohli vykonávat i tři separatističtí Katalánci Carles Puigdemont, Antoni Comín a Carlos Junqueras. Ti byli zvoleni v květnových evropských volbách, ale dva z nich jsou na útěku před španělskou justicí a třetí je ve vazbě.

Podle francouzské policie se demonstrace před budovou EP dnes účastní asi 4000 lidí, uvedl katalánský deník La Vanguardia. Podle něj ale francouzská policie čeká během dne až dvojnásobný počet demonstrantů. Puigdemont a Comín jsou nyní podle katalánského deníku v Německu, kousek od francouzských hranic, a zvažovali, zda mají na manifestaci také přijít. Podle katalánských médií se ale už rozhodli vrátit se do Bruselu, kde pobývají od konce roku 2017.

Great speech @mattcarthy. Thank you in the name of more than 2,2 million people who voted for us! @junqueras @toni_comin #OmplimEstrasburg #FreeTothom https://t.co/6BqjmPXr7c

— Carles Puigdemont (@KRLS) 2. července 2019

Podle deníku La Vanguardia by bývalý předseda katalánské regionální vlády Puigdemont a bývalý člen jeho tehdejší vlády Comín vstupem na francouzské území riskovali, že je francouzská policie zatkne a vydá do Španělska na základě francouzsko-španělské dohody z roku 2002 o "vydávání osob v nezákonném postavení". Na oba katalánské politiky je ale vydán zatím jen španělský zatykač.

Comínovi a Puigdemontovi právníci se minulý týden obrátili na tribunál Soudního dvora EU, aby vydal předběžné opatření a tito dva Katalánci se mohli euromandátů ujmout. Tribunál jim to ale zamítl. Mandát europoslance totiž oficiálně nezískali, ač byli zvoleni koncem května v eurovolbách. Podle španělských zákonů totiž musejí politici zvolení do EP složit přísahu na španělskou ústavu. Tento akt se konal v Madridu, kam Comín a Puigdemont z obav ze zatčení nedorazili.

Junquerase nepustil z vazby soud kvůli pokračujícímu procesu, v němž mu hrozí až 25 let vězení a v němž se verdikt očekává v září. Puigdemont a Comín budou kvůli tomu, že jsou na útěku souzeni v jiném procesu.

"Tahle komora by měla bojovat za lidská práva a dát hlas katalánskému lidu," prohlásil dnes jeden z demonstrantů před budovu EP, kde vlaje spousta katalánských vlajek. Někteří nesou i transparent s Puigdemontovou fotkou a nápisem "Carles Puigdemont, náš prezident!".

Puigdemont a Comín, kteří utekli ze Španělska na konci října 2017, a Junqueras, který je přes rok a půl ve vazbě, jsou trestně stíhaní spolu s dalšími separatistickými politiky kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z října 2017.

Související

Více souvisejících

evropský parlament Carles Puigdemont Katalánsko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy