Revoluce v Británii. Boris Johnson se obklopuje skalními zastánci brexitu, píšou média

Nový britský premiér neztrácel čas, ihned vystoupil s bojovně laděným proslovem a na ministerské posty dosadil své lidi, tedy skalní zastánce brexitu. Tak komentují světová média dění v Británii, kde byl ve středu jmenován předsedou vlády Boris Johnson. Americká televize CNN pak analyzuje postoje nového premiéra a konstatuje, že přirovnávat Johnsona k americkému prezidentu Donaldu Trumpovi není příliš trefné.

Server Politico na svých stránkách píše o "revoluci Borise Johnsona v prvním dni". Všímá si zejména výměn na ministerských postech, které nazývá "nemilosrdnou čistkou", a poznamenává, že o funkce přišly zejména hlavní postavy z doby vlády Theresy Mayové. Celkem rezignovalo nebo bylo vyměněno 17 ministrů a členů širšího kabinetu.

Od předchozí éry se Johnson snaží celkově odstřihnout, ihned dal totiž najevo, že skončilo "nerozhodné a váhavé období", které panovalo za Mayové. A ve svém prvním projevu v roli ministerského předsedy přislíbil, že Spojené království odejde z Evropské unie k 31. říjnu v každém případě, a to s dohodou s Bruselem, nebo bez ní.

Jak nicméně server Politico podotýká, v případě jakéhokoli pokusu odejít bez dohody bude Johnson čelit výraznému odporu z řad poslanců. A tím, že jen během prvního dne vyhodil tolik lidí, si získal již na začátku nové nepřátele.

Americký deník The New York Times si rovněž všímá Johnsonova prvního proslovu ve funkci premiéra, který zněl "mimořádně přesvědčivě". A nový šéf kabinetu, jehož výřečnost často překonala jeho výkon, při něm vypadal sebevědomě. "Zdá se, že Johnson je odhodlaný dokázat, že může nechat stranou své klaunské vystupování a že chce ve funkci zabodovat," dodal list. Vypadá to, že ho ani netrápí skutečnost, že má k dispozici jen malou parlamentní většinu, a to navíc v době, kdy je hluboce rozdělená jak jeho konzervativní strana, tak celá Británie.

Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) nicméně Johnson stále nepředstavil jasný plán pro vystoupení z EU, ať už na základě dohody nebo bez ní. Strategii prý bude vymýšlet za běhu, "což je jeho styl".

"Pokud zůstane ve svěráku mezi unií a parlamentem tak jako Mayová, odhadujeme, že Johnson nakonec vyhlásí předčasné volby ve snaze získat nový mandát pro brexit," píše WSJ v redakčním komentáři.

We look forward to working constructively w/ PM @BorisJohnson when he takes office, to facilitate the ratification of the Withdrawal Agreement and achieve an orderly #Brexit. We are ready also to rework the agreed Declaration on a new partnership in line with #EUCO guidelines.

— Michel Barnier (@MichelBarnier) July 23, 2019

O nově sestaveném kabinetu píše i francouzský deník Le Monde, který si všímá toho, že Johnsonova vláda má za úkol dosáhnout odchodu země z Evropské unie za 99 dní a že se kvůli tomu nový premiér obklopil euroskeptiky. "Musíme splnit sliby a vystoupit z Evropské unie k 31. říjnu. A to je bez diskuse," citoval list Johnsonova slova pronesená bojovným tónem. Ministerský předseda tak podle deníku lehce obměnil jeden ze svých dosavadních hlavních sloganů, a sice "brexit za jakoukoli cenu".

Televize CNN ve své analýze z větší části ponechává brexit stranou a zaměřuje se na srovnávání Johnsona s americkým prezidentem Trumpem, které se v posledních době objevuje v médiích. Podle komentáře ale není na místě házet oba muže do stejného pytle, protože Johnson není proti imigraci, je "bezostyšným internacionalistou" a nemůže na rozdíl od Trumpa uspět pouze cílením na tvrdé jádro svých příznivců. "Takže, je Boris Johnson britským Trumpem? Mají podobné účesy. Tím to ale v zásadě končí," uzavírá CNN.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie EU (Evropská unie) Politico Brexit The New York Times CNN Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy