Britové napařili ruské televizi pokutu, překrucovala zprávy o Skripalovi a Ukrajině

Britský úřad pro dohled nad médii Ofcom udělil ruské státní televizi RT pokutu 200.000 liber (5,7 milionu Kč) za porušení pravidel o nestrannosti v pořadech o otravě bývalého agenta Sergeje Skripala, o konfliktu v Sýrii a dění na Ukrajině. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Stanice v reakci označila postup za naprosto chybný a ruské ministerstvo zahraničí pohrozilo odvetou.

Ofcom RT obvinil ze zaujatosti na konci loňského roku. Při analýze vysílání z jara 2018, tedy z doby těsně po útoku na někdejšího ruského rozvědčíka Skripala, našel úřad sedm "závažných selhání při dodržování našich vysílacích pravidel".

We have fined RT £200,000 for serious failures to comply with our broadcasting rules – and required the channel to broadcast a summary of our findings to its viewers: https://t.co/PevBEbeAAE

— Ofcom (@Ofcom) July 26, 2019

Podle Ofcom televize neposkytla dostatečný prostor pro vyjádření různých názorů v diskusích o aktuálním dění. Hrozilo jí za to i odebrání vysílacích práv.

"Ofcom uložil TV-Novosti pokutu 200.000 liber v souvislosti s její službou RT za nedodržení našich vysílacích pravidel," oznámil dnes úřad své rozhodnutí o případu.

Ruské ministerstvo zahraničí v odpovědi na krok britského úřadu upozornilo britská média působící v Rusku, že "by měla být připravena na následky akcí Londýna ve vztahu k RT". Rozhodnutí Ofcom je podle ministerstva součástí protiruské kampaně, jejímž cílem je omezit působení ruských médií ve Spojeném království.

Televize RT je financována z ruské státní pokladny a bývá označována za orgán ruské propagandy. Ruský pohled na události prezentuje nejen v Británii, ale také ve Spojených státech a v dalších zemích. Kromě angličtiny vysílá i v arabštině, španělštině či němčině.

RT obvinění ze zaujatosti svého vysílání odmítá a na počátku roku avizovala, že se ve věci obrátí na britskou justici. "Je velmi nesprávné, aby Ofcom oznámil postih vůči RT na základě svých zjištění o porušení (pravidel), která jsou aktuálně přezkoumávána u vrchního soudu v Londýně," uvedla dnes mluvčí RT. Televize také označila ohlášenou pokutu za "nevhodnou a neúměrnou".

Související

Ilustrační foto

Britský regulátor odebral vysílací licenci ruské televizi RT

Britský mediální regulátor Ofcom odebral s okamžitou platností vysílací licenci ruské státem podporované zpravodajské televizi RT (Russia Today), která působí v zahraničí včetně Británie. Úřad na twitteru uvedl, že ji nepovažuje za způsobilou k držení licence.
Peskov, Dmitrij

Kreml připustil, že Rusové nahradili propuštěné novináře v Minsku

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes připustil, že v běloruských televizích místo propuštěných místních žurnalistů, bouřících se proti autoritářskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, pracují novináři z ruské televize RT placené ruským státem. Stanice RT je vnímaná v zahraničí jako nástroj propagandy Kremlu.

Více souvisejících

RT (dříve Russia Today) Velká Británie Sergej Skripal Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy