Boris Johnson řádí. Odpůrce brexitu obvinil ze "strašlivé kolaborace s Bruselem"

Britské poslance, kteří věří v možnost zablokování brexitu, dnes britský premiér Boris Johnson obvinil z oslabování vyjednávací pozice Londýna. Dopouštějí se podle něj "strašlivé kolaborace" s Evropskou unií a v konečném důsledku zvyšují pravděpodobnost brexitu bez dohody. Skupina poslanců vládní Konzervativní strany předtím v dopise premiérovi vyjádřila výhrady vůči jeho přístupu k vyjednávání se zbytkem Evropské unie.

My potřebujeme, aby naši evropští přátelé přistoupili na kompromis. Čím víc si ale budou myslet, že je tu šance, aby (britský) parlament brexit zablokoval, tím víc budou lpět na svých pozicích," uvedl odpoledne Johnson na facebooku, když odpovídal na předem vybrané otázky uživatelů. "Hrozné na tom je, že čím déle to potrvá, tím je pochopitelně pravděpodobnější, že budeme nuceni odejít bez dohody," dodal premiér.

Ve svém vyjádření zároveň obvinil část poslanců z "kolaborace" s EU. Tento výraz má i v Británii negativní konotace, neboť za kolaboranty jsou označováni lidé, kteří za druhé světové války spolupracovali s nacisty. "Hanebná rétorika fašismu a autoritářství v podání lháře Johnsona... Evropští sousedi jsou naši přátelé, nikoli nepřítel, s nímž se 'kolaboruje'," reagoval na twitteru labouristický poslanec Stephen Doughty.

We are going to restore trust in our democracy and come out of the EU on October 31st #LeaveOct31

— Boris Johnson (@BorisJohnson) August 13, 2019

Johnsonovu prohlášení předcházelo zveřejnění dopisu, kterým dvacítka vlivných konzervativců v čele s exministrem financí Philipem Hammondem kritizuje strategii premiéra ve vztahu k Bruselu. "Jsme alarmováni 'červenými čarami', které jste vytyčil a které, zdá se, eliminují šanci na dosažení dohody s EU," vzkázali poslanci podle bulvárního listu The Sun.

Hammond následně řekl zpravodajské společnosti BBC, že parlament zablokuje brexit bez dohody, pokud "nikým nezvolení" lidé kolem Johnsona budou usilovat o takové vyústění na konci října. "Pro odchod bez dohody není žádný mandát. Je absurdní naznačovat, že 52 procent lidí, kteří (v referendu v roce 2016) hlasovali za odchod z Evropské unie, hlasovali všichni za odchod bez dohody, když ve skutečnosti... během kampaně před referendem v podstatě od lídrů té kampaně nezazněla jediná zmínka o možnosti odchodu bez dohody," řekl exministr financí.

Dohodu o podmínkách brexitu s EU vyjednala vláda Johnsonovy předchůdkyně Theresy Mayové, v britském parlamentu ale dokument třikrát narazil především kvůli takzvané irské pojistce, která má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskem a Severním Irskem. Johnson nyní požaduje novou "rozvodovou" dohodu, v níž toto kontroverzní opatření nebude. Pro Brusel je takový požadavek nepřijatelný, neboť Londýn nenavrhuje alternativní mechanismus zachování volného režimu na irské hranici, což je cíl deklarovaný oběma stranami.

Johnsonovo trvání na tom, aby byla pojistka z dohody odstraněna, podle Hammonda vyšle Londýn "nevyhnutelně" na dráhu směřující k brexitu bez dohody. Takový scénář by podle analytiků mimo jiné poškodil britskou ekonomiku, narušil dopravu a vedl k růstu cen dováženého zboží. Premiér uvádí, že by preferoval vystoupení z unie na základě dohody, zároveň ale slibuje, že odchod už se nebude odkládat.

Do nového termínu brexitu zbývá 78 dní a Spojené království podle odborníků patrně čeká ústavní krize. Hammondovo prohlášení, první veřejné od jeho demise na konci července, poukazuje podle Reuters na pevné odhodlání skupiny vlivných poslanců svrhnout Johnsona, pokud se bude snažit o neřízený brexit. Podle některých právníků by ale i v případě vyslovení nedůvěry nemusel Johnson z funkce odejít. Není ani jasné, zda poslanci budou dostatečně jednotní a silní, aby se jim brexitu bez dohody podařilo zabránit. Britský parlament znovu zasedne začátkem září.

"Součástí problému je i skutečnost, že britská ústava, kdysi označovaná za globální vzor, je vágní a není kodifikovaná. Opírá se o precedens, toho je však v případě brexitu málo," píše Reuters.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Brexit Velká Británie EU (Evropská unie) Philip Hammond (šéf britské diplomacie)

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy