První extrémistická vláda od druhé světové? Evropa se těsně vyhnula vážnému problému

Ač po prohraných volbách v roce 2018, italská tradiční levicová strana PD naprosto odmítala spolupráci s protestním M5S, nakonec byla nucená obrátit o 180 stupňů. Nárůst preferencí krajně pravicové Lize Severu nenechává nikoho klidným a proto PD musela za každou cenu zabránit předčasným volbám. Informoval o tom britský deník Guardian.

V sázce je všechno. Pokud by vládní krize došla k předčasným volbám, nešlo by vyloučit, že by Liga Severu získala v italském parlamentu nadpoloviční většinu, čímž by vznikla první čistě extremistická vláda od konce 2. světové války. PD si toto rychle uvědomila, a proto rozhodla v zájmu širšího pro o spolupráci se svým dlouhodobým rivalem, který vznikl na základě odporu italské veřejnosti vůči vstupu do eurozóny. "Radši populisty, než fašisty," tímto heslem se PD zřejmě rozhodla řídit.

Nicola Zingaretti, nový předseda PD, připomněl, že podmínkou koalice s M5S je stabilní vláda, která vydrží až do konání řádných parlamentních voleb v roce 2023. "Potenciální nová vláda musí být tím zlomovým bodem, díky němuž předejdeme riziku předčasných voleb a s ním související hrozbě zrodu nebezpečné vlády krajní pravice," řekl Zingaretti na stranickém sjezdu PD.

Itálie opět ve vládní krizi?

Dosavadní koaliční spolupráce mezi M5S a Ligou Severu dostávala v poslední době takříkajíc na frak. Vyvrcholením této situace byla rezignace dosavadního italského premiéra Giuseppa Conteho. Poté, co italský prezident Sergio Mattarella vyzval obě vládní strany k vytvoření nového kabinetu, chopil se Zingaretti příležitosti, a oslovil M5S s nabídkou spolupráce. 

14 měsíců trvající spolupráce mezi populisty a pravicovými extremisty přišla vniveč poté, co se pro předsedu Ligy Severu Mattea Salvini stala spolupráce s M5S neperspektivní. Ačkoliv má M5S status populistické a antisystémové strany, ve srovnání s Ligou Severu je pořád slabým odvarem. Salvini zřejmě taktizoval a rozhodl se úmyslně vytvořit situaci, v níž dojde k předčasným volbám, které mu dají takřka neomezenou moc. Reagoval tak na aktuální průzkumy, podle nichž Lize rostou preference.

Mattarella proto zahájil schůzky s jednotlivými parlamentními stranami o řešení současné situace. S myšlenkou vlády M5S a PD přišel už bývalý italský premiér Matteo Renzi a i sám Mattarella jí při neúspěšných jednáních po parlamentních volbách 2018 podporoval. Díky úspěšným jednáním se poslanci a senátoři M5S a PD dohodli, že budou hlasovat proti návrhu na vyslovení vládní nedůvěry ze strany Ligy Severu.

Vznikla tak nová vláda, která bude s velkou pravděpodobností spravovat Itálii až do roku 2023, a do té doby se mohou nálady v italské společnosti radikálně změnit. Jedinou překážkou nové italské vládě je Zingarettiho přístupu. Ačkoliv zřejmě cítí, že nemá na vybranou, z rozhovorů s populisty nejeví zrovna velké nadšení. Luigi Di Maio, který má velké ambice stát se italským premiérem, zase cítí odpor vůči Renzimu.

Bývalý italský premiér Matteo Renzi se totiž stále ještě nemůže zbavit nálepky hrobníka tradiční italské levice. Jeho vláda byla v očích italských voličů snad nejméně populární. Po neúspěšném referendu o oslabení moci Senátu, který má v Itálii velké pravomoci, včetně vyslovování důvěry a nedůvěry vládě, byl Renzi nucen rezignovat. Ve funkci ho vystřídal Paolo Gentilioni. Právě on je s velkou pravděpodobností příčinou současné situace, kdy se PD musí v zájmu většího dobra spojovat se stranou, nad níž by ještě před ani ne 5 lety ohrnovala nos.

Související

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

Více souvisejících

Itálie EU (Evropská unie) Hnutí pěti hvězd Matteo Salvini (Liga severu)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy