Řezník Karadžič: Jsem nevinný, zasloužím si vyznamenání

Haag - Bývalý bosenskosrbský vůdce Radovan Karadžič v úterý zahájil svou obhajobu v procesu před haagským tribunálem, kde se zodpovídá z válečných zločinů a genocidy spáchaných během války v Bosně. Udělal jsem vše, abych zabránil válce, a cítím se nevinen, prohlásil podle rádia B92 Karadžič.

Sedmašedesátiletý Karadžič, který byl dopaden 21. července 2008 po téměř 13 letech na útěku, čelí deseti bodům obžaloby z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti včetně genocidy ve Srebrenici.

"Udělal jsem vše pro to, abych válce v Bosně zabránil," prohlásil před Mezinárodním trestním tribunálem pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY), kterému v rámci své obhajoby začal předkládat důkazy o své nevině. "Měl bych dostat vyznamenání, ne stát před soudem," uvedl někdejší vůdce bosenských Srbů s tím, že válka v Bosně měla čtyřikrát méně obětí, než se uvádí. Narážel tak na údaje publikované na Západě, podle nichž v bosenské válcev 90. letech minulého století zahynulo nejméně 100 000 lidí.

Bývalý bosenskosrbský vůdce dále uvedl, že několikrát zastavil akce bosenskorbské armády a hledal mírová řešení a dodržoval zásady mezinárodního práva.

"Tato pravda bude s postupem času stále silnější a nařčení, propaganda, lži i nenávist budou jen slábnout a slábnout," prohlásil Karadžič.

Nejvážnější obvinění, kterému čelí, je podíl na masakru ve Srebrenici, nejhorší události svého druhu od konce 2. světové války. Enkláva Srebrenica byla tehdy vyhlášena za tzv. bezpečnou zónu OSN, ale 11. července 1995 do ní vstoupily bosenskosrbské jednotky pod vedením generála Ratka Mladiče. Jeho vojáci nejprve za přihlížení 450 špatně vyzbrojených nizozemských vojáků OSN, kteří měli enklávu chránit, oddělili muže od žen a během následujících pěti dní zabili více než osm tisíc muslimských chlapců a mužů ve věku od 12 do 77 let.

Karadžič ovšem tvrdí, že o masakru ani nevěděl a nikdy neměl nic proti muslimům: "Jsem mírný, tolerantní člověk, který je schopen chápat ostatní."

Podobným způsobem také "smetl" obvinění z podílu na ostřelování Sarajeva a bombardování tamního tržiště. Podle někdejšího bosenskosrbského vůdce tam muslimské jednotky pálily do vlastních lidí, aby do konfliktu zatáhly západní armády.

"Sarajevo je také moje město a všechny ty povídačky, že jsme na něj jen tak bezdůvodně útočili, jsou lží," prohlásil rozhořčený Karadžič k obléhání Sarajeva.

Proces s Radovanem Karadžičem začal v Haagu v roce 2009. Svou obhajobu, na kterou má před ICTY 300 hodin, hodlá bývalý vůdce bosenských Srbů podložit výpověďmi tří stovek svědků.

Z odpovědnosti za masakr ve Srebrenici a další válečné zločiny se v Haagu zodpovídá také bývalý bosenskosrbský generál a Karadžičův politický spojenec Ratko Mladič.

Související

Více souvisejících

Radovan Karadžič

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy