Tajné věznice CIA v Polsku? Štrasburk řeší stížnost arabských vězňů

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva se dnes zabýval stížností dvou arabských vězňů z Guantánama na Polsko. Palestinec a Saúd tvrdí, že před svým přesunem v roce 2003 do americké věznice na Kubě, kde jsou dosud, byli v Polsku drženi a mučeni v tajné věznici americké CIA. Varšava obvinění popřela. Soud vyslechl obě strany a podle agentury AFP rozhodne až v příštích měsících.

Saúd Abdar Rahím Nasírí (48) a Palestinec abú Zubajdá (42) prostřednictvím svých advokátů u soudu při Radě Evropy se sídlem ve Štrasburku obvinili Varšavu, že "dobrovolně a s plnou znalostí věci" dovolila, aby je CIA v letech 2002 až 2003 tajně držela několik měsíců v Polsku. Tam prý byli i mučeni, zejména metodou "waterboarding", která má simulovat, že se zadržený topí.

Muži také tvrdí, že polské úřady zavřely oči, když je američtí agenti přepravili v roce 2003 na Guantánamo, kde se stále nacházejí, aniž kdy byli souzeni. 

Polsko dnes před štrasburským soudem odmítlo nařčení, že mělo nějaké tajné věznice. Zástupce polského ministerstva zahraničí řekl, že jeho země neporušila Evropskou úmluvu o lidských právech, na jejíž dodržování soud při Radě Evropy dohlíží.

Polští představitelé, kteří byli u moci v letech 2002 až 2003, popírali, že by na polském území existovaly údajné tajné věznice CIA pro lidi podezřelé z terorismu. CIA podle agentury AP nikdy neupřesnila, kde podobná tajná místa měla, ale podle zpravodajských zdrojů, leteckých informací a zastánců lidských práv šlo například o Afghánistán, Thajsko, Polsko, Litvu a Rumunsko.

Od přijetí konečné zprávy Evropského parlamentu o nezákonných aktivitách CIA v Evropě uběhlo už 6 let, ale členské země stále nejsou ochotny odhalit celou pravdu. Během plenární rozpravy už v září 2012 vyzvali poslanci Evropského parlamentu členské země, aby řádně vyšetřily podezření z existence tajných věznic CIA v Evropě a kritizovali neochotu spolupracovat ze strany členských zemí EU, informuje europarl.europa.eu.

Komisařka pro spravedlnost Viviane Reding vyzvala v rozpravě zúčastněné země, aby pokračovaly v "důkladném, nezávislém a nestranném vyšetřování, aby pravda vyšla najevo".

"Musíme udělat všechno pro to, aby bylo zaručeno důkladné a nezávislé šetření toho, co se stalo, a kdo je za to zodpovědný," uvedla francouzská poslankyně za Zelené Hélène Flautre, která je zpravodajkou přijatého usnesení. "Fantazie členských států při pokusu maskovat pravdu je bezbřehá," upozornila a dodala, že je přesvědčená, že "pouze koordinovaný evropský přístup může prolomit mlčení".

Poslanci v usnesení odsoudili nedostatečnou transparentnost a to, že se nepodařilo přimět členské země k převzetí odpovědnosti za údajné porušování lidských práv. "Je opravdu hanba, že evropské vlády odmítají přiznat lidem svou odpovědnost a omluvit se," řekla například nizozemská liberálka Sophie in 't Veld. "Budeme o tom mluvit, dokud nebudou k zodpovědnosti pohnáni ti, kteří umožnili porušování lidských práv našim jménem," dodala in 't Veld. "Musíme si udělat pořádek na vlastním dvorku. Čím dříve, tím lépe," podpořila ji francouzská poslankyně ze skupiny Spojené evropské levice / Severské zelené levice Marie–Christine Vergiat.

Související

Soud pro lidská práva Štrasburk

Tajné věznice? Rumunsko a Litva porušily práva, když pomohly CIA. Zaplatí odškodné

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes rozhodl, že v případu tajných věznic CIA v Litvě a Rumunsku byla porušena práva stěžovatelů. Země musí každé z obětí zaplatit odškodné ve výši 100.000 eur (2,6 milion Kč), jednomu ze stěžovatelů rovněž 30.000 eur (775.000 Kč), které vynaložil na soudní řízení. Druhý si o vrácení těchto nákladů nežádal, informoval štrasburský soud v tiskové zprávě.

Více souvisejících

tajná věznice Soud pro lidská práva Štrasburk Polsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy