Romové trpí, diskriminace je děsivá, varuje EU. Česko také selhalo

Brusel - Především na místní úrovni a jen dlouhodobým úsilím je možné napomoci k integraci romské menšiny do většinové společnosti v Evropské unii. Ve svém vystoupení na dnešním třetím evropském romském summitu to poznamenal předseda Evropské komise José Barroso. Otevřeným způsobem situaci Romů ve své zemi na summitu popsal rumunský prezident Traian Basescu. Jednání pěti stovek delegátů z celé EU řeší, jak integraci Romů co nejlépe podpořit.

"Společnost je jen tak silná, nakolik silný je její nejslabší článek," zdůraznil Barroso, s kterým souhlasila také eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. Zástupci Evropské komise připomněli, že ve finančním období na roky 2014 až 2020 je v Evropském sociálním fondu 80 miliard eur (2,1 bilionu Kč) a nejméně pětina z této částky musí být využita na boj se sociálním vyloučením a chudobou.

Potřeba však prý jsou nejen peníze, ale také důsledné uplatňování evropské politiky v této oblasti. "Uvedení plánů v život je klíčové," míní Barroso. Politici se podle něj naopak musejí postavit rostoucí antiromské rétorice a předsudkům ve veřejné debatě v EU.

"Romské obyvatelstvo nadále čelí alarmující míře diskriminace na pracovním trhu, ve vzdělávání a zdravotní péči a podstatně horším životním podmínkám, než jejich sousedé," prohlásil eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a začlenění László Andor. Zdůraznil přitom, že Romové představují výraznou a rostoucí součást budoucích pracovních sil.

Andor poukázal na potřebu strukturálních reforem, které by měly bojovat s nezaměstnaností mladých lidí, a Romů zvláště. "Začleňování Romů není jen otázkou solidarity. Je to také klíčová demografická a ekonomická příležitost pro Evropu," dodal komisař.

Rumunští a bulharští Romové byli v loňském roce vyhošťováni z Francie, které kvůli tomu Evropská komise pohrozila, neboť postup je v rozporu s právem občanů EU na volný pohyb po prostoru osmadvacítky. Tehdejší francouzský ministr vnitra sklidil kritiku za výroky, že životní styl Romů je v rozporu s francouzským způsobem života.

"Když se podívám, co se posledních 500 let vůči Romům v Evropě páchalo, tak cítím v posledních čtyřech letech obrovskou práci. Je obrovská vůle a vědomí shora, že něco pro 12 milionů Evropanů musíme změnit," míní Kumar Vishwanathan z ostravského občanského sdružení Vzájemné soužití. Od Barrosovy komise, která vytvořila právní, finanční a politický rámec, podle něj víc není možné chtít.

Česko selhalo

V České republice se podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera situace i kvůli hospodářské krizi nelepší. "Přibylo sociálně vyloučených lokalit, což ale neznamená, že by se nic nedělalo," poznamenal. Připraveným strategiím však podle něj v minulosti vládní politika nešla příliš naproti.

Na národní úrovni vidí potíže i Vishwanthan. "U nás v Česku se selhalo právě zde. Minulé vlády nevyužily možností čerpání evropských dotací, nabízených nástrojů. Pak není divu, že na místní úrovni nebyla kapacita," podotkl. Nová vláda by to ale mohla změnit, myslí si aktivista.

Diskriminace v České republice existuje hned v několika oblastech. Nejde však o záměrnou a cílenou diskriminaci některých skupin ze strany vlády nebo státu, ale spíše o ignoraci těch praktik, jejichž základ je zakořeněn v předsudcích a xenofobii většinové populace.

Vládní opatření se mnohdy míjí účinkem, neboť často neřeší jevy, na které se zaměřují, anebo nezasahují pravé příčiny problémů (největším legislativním úspěchem poslední doby je implementovaní směrnice 2000/43/EC).

Dne 17. června 2009 byl Parlamentem České republiky přijat zákon o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací, tzv. antidiskriminační zákon, který vyjma druhé části nabyl účinnosti dne 1. září 2009.

Vedle legislativních změn a akčních plánů je nezbytně nutné zaměřit se více na prezentaci ohrožených skupin jako přínosnou součást celé české společnosti a kultury, nikoliv jako na zdroj konfliktů. Takové plošné akce vyžadují ovšem investice, a to si vládní koalice (pokud chce být znovu zvolena) nemůže dovolit. Pozitivní akce na ochranu a propagaci menšin nejsou zdaleka oblíbeným tématem veřejného mínění a už vůbec voličským tahákem.

Nezbývá než věřit, že se bude přístup české veřejnosti k této problematice postupně měnit díky větší otevřeností evropským vlivům a kontaktům, ale také že brzy bude v čele stát silná vláda, která bude odhodlána zavádět radikální reformy a podpůrné programy, uvedl helcom.cz.

Související

EU

Pro eurokomisaře začne v únoru platit nový etický kodex

Brusel - Od února 2018 začne pro členy Evropské komise etický kodex. Obsahuje přísnější pravidla například ohledně střetu zájmů či možností nástupu do lobbistických firem, až tito lidé ukončí své působení v unijní exekutivě. Kodex nyní čekají konzultace s europarlamentem.
Vladimir Putin a José Manuel Barroso

Putin vyhrožuje: Kyjev zaberu do čtrnácti dnů, když budu chtít

Brusel - Ruský prezident Vladimir Putin údajně v souvislosti s ukrajinskou krizí řekl dosluhujícími šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi, že když bude chtít, zabere Kyjev za dva týdny. Napsal to italský list La Repubblica. Barroso to měl prohlásit v sobotu během mimořádného summitu EU v Bruselu.

Více souvisejících

José Manuel Barosso Romové EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy