Krajní pravici lze označit za šílence, rozhodl soud

Berlín - Německý prezident Joachim Gauck neporušil ústavu, když stoupence krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) loni označil za šílence. Rozhodl o tom dnes německý ústavní soud, na který se loni NPD obrátila s žalobou na hlavu státu.

Gauck loni koncem srpna, krátce před volbami do Spolkového sněmu, označil za "šílence" účastníky demonstrací, jež iniciovala NPD, proti nové ubytovně pro azylanty ve východoberlínské čtvrti Hellersdorf. "Potřebujeme občany, kteří půjdou do ulic a tyto šílence vykážou tam, kam patří," prohlásil tehdy Gauck před berlínskými školáky.

Němečtí pravičáci se obrátili na ústavní soud, aby hlavě státu napříště takové údajně urážlivé výroky zakázal. Spor ale NPD prohrála. Podle soudu Gauck svým výrokem neporušil zásadu nestrannosti, držel se "své reprezentační a integrační funkce" a nepřekročil své kompetence.

Označení "šílenci" lze sice samo o sobě vnímat jako urážející, ale v tomto konkrétním případě se prezident obracel proti "pravicově radikálním a xenofobním přesvědčením" a vyzýval k tomu, aby se jejich prosazování bránilo demokratickými prostředky, zdůvodnil soud v Karlsruhe.

Gauck výrok soudu uvítal. "Spolkový prezident je vděčný za objasnění ze strany spolkového ústavního soudu," konstatoval dnes v Karlsruhe státní tajemník David Gill po telefonátu s Gauckem. Naopak NPD rozhodnutí ústavního soudu označila za "groteskní". Soud prý povoluje prezidentovi, aby kastoval občany.

NPD (Národně demokratická strana Německa) je nejstarší aktivní krajně pravicová strana Německa. Strana vznikla v roce 1964 jako pokračovatelka radikální, ale neúspěšné Německé říšské strany (Deutsche Reichspartei). Ještě v šedesátých letech strana slavila dílčí úspěchy, to když se jí podařilo alespoň na jedno volební období získat poslanecké mandáty hned v sedmi západoněmeckých zemských sněmech.

V Bádensku-Virtembersku dokonce obdržela v zemských volbách v roce 1968 9,8 procent. Poté se ovšem až do počátku devadesátých let stala neúspěšnou stranou, která ovšem nadále vytrvale propagovala odkaz nacismu. Znovusjednocení Německa NPD dodalo nový vítr do plachet.

Strana se velmi rychle přizpůsobila protestní rétorice části nespokojených občanů bývalé NDR a hned v několika hlavně ekonomicky slabších regionech značně posílila své postavení. Největšího úspěchu dosáhla v zemských volbách, a to v roce 2004 v Sasku (9,2%) a 2006 v Meklenbursko-Pomořansku (7,3%). Strana sama se považuje za „jedinou a opravdovou opozici" a „revoluční stranu", Spolkový úřad na ochranu ústavního pořádku ji ovšem vede ve své evidenci jako extremistickou, rasistickou a protiústavní. To vede k četným diskusím o tom, jestli strana má být zakázána.

Dnes je zřejmé, že soudy nejen v SRN, ale i v jiných zemích se zákazy stran příliš neplýtvají a považují je až za krajní způsob obrany proti extremistickým stranám. V případě NPD je přitom jisté jedno: strana není momentálně i přes dílčí úspěchy politicky nebezpečná. V posledních volbách do bundestagu v roce 2005 oslovila 1,6 procent obyvatelstva (to je vůbec poprvé od sedmdesátých let, co překročila hranici 1 procenta). Jisté ovšem je, že nebezpečná je strana zejména společensky. Její politické jednání je jednoznačně protiústavní a protidemokratické.

Strana je jasnou většinou společenských a sociálních skupin odmítána a není tedy masovou šiřitelkou nacismu. Je otázkou, do jaké míry je momentálně žádoucí zvolit nejrazantnější řešení, tedy stranu zakázat. Spolkový úřad pro ochranu ústavního pořádku tak zatím dosud neučinil. Je ovšem na místě, aby skutečně pečlivě sledoval a monitoroval vývoj ve straně a zejména případné integrační snahy na extrémní pravici, uvedl socioweb.cz.

Související

Joachim Gauck, německý exprezident

Drama na Baltu: S exprezidentem Gauckem se převrhla plachetnice

Někdejší německý prezident Joachim Gauck se v pátek po plavbě po Baltském moři dostal do problémů, když se jeho malá plachetnice převrhla, z vody ho museli vytáhnout záchranáři. Devětasedmdesátiletý Gauck, který byl do roku 2017 hlavou státu, při incidentu neutrpěl žádné zranění.
Joachim Gauck, německý exprezident

Německý exprezident Gauck dostal Cenu Karla IV., Evropskou unii přirovnal k Praze

Bývalý německý prezident Joachim Gauck převzal dnes v pražském Karolinu mezinárodní Cenu Karla IV. Ocenění udělované společně Univerzitou Karlovou a hlavním městem Prahou získal za přínos k česko-německým vztahům a za to, že se po celý život zasazoval o lidská práva. Gauck v projevu po převzetí ceny vyzdvihl význam Evropské unie jako společenství, které hájí hodnoty svobody, demokracie a právního státu.

Více souvisejících

Joachim Gauck Německo extremismus

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov

Rusové řeší s Američany možnou výměnu Gershkoviche za jiného vězně

Rusko je v kontaktu se zástupci USA ohledně možné výměny vězňů, která by zahrnovala i zadrženého amerického novináře Evana Gershkovich, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Soud s Gershkovichem má začít příští týden. První stání je naplánováno na 26. června, případ se bude projednávat za zavřenými dveřmi.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Angličané si došli pro povinnou výhru nad Srbskem. Přesto měl jejich výkon rezervy

O večerní nedělní duel fotbalového evropského šampionátu v Německu se postarali hráči Srbska a Anglie. Střetnutí začalo už před zápasem, jelikož v ulicích Gelsenkirchenu se mezi sebou střetly fanouškovské tábory obou mužstev a museli zasahovat policisté. Nebylo proto divu, že Evropská fotbalová unie UEFA označila zápas za rizikový a nebyla tak nouze o zvýšená bezpečností opatření. Během samotného duelu k žádnému excesu naštěstí nedošlo. Naopak v něm došlo k jediné brance, kterou v 13. minutě zaznamenal Bellingham. K další změně skóre už nedošlo.

včera

Jason Sudeikis (uprostřed) jako Ted Lasso.

Začalo Euro. Které fotbalové filmy a seriály jsou nejlepší?

Následující měsíc se ponese ve znamení právě započatého mistrovství Evropy ve fotbale. U této příležitosti se podíváme na rozmanitý výběr hraných filmů a seriálů z prostředí nejpopulárnějšího sportu světa. Držíme se čistě osudů ze samotných trávníků a vynecháváme tak snímky tematizující fanouškovské světy, jako například Proč?, Muži v offsidu či Hooligans.

včera

Kim Čong-un se loni setkal s Vladimirem Putinem na kosmodromu Vostočnyj.

Setkání Kima a Putina v KLDR je na spadnutí. Nadšení z toho nejsou ani v Pekingu

Setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a ruského prezidenta Vladimira Putina se nezadržitelně blíží. Dvě nejsilněji sankciované země zakládají spolupráci, která může mít závažné dopady na konflikt na Ukrajině i na zhoršování napětí mezi hlavními světovými mocnostmi. Nejenže s tímto sbližováním není spokojený Washington, nadšením neskáčou ani v Pekingu. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

TrollWall

TrollWall AI překročil hranice Česka a Slovenska, před škodlivým obsahem chrání stále více firem

Slovenský startup TrollWall AI na sebe v Česku poprvé upozornil v předvolební kampani prezidenta Petra Pavla, kdy svojí unikátní webovou aplikací chránil profily na sociálních sítích před škodlivým obsahem a mírnil reputační rizika. Nástroj používaný při ochraně před vulgarismy, nenávistnými projevy a spamem už používá česká policie či armáda i velké korporace. A klientů přibývá i mimo evropský kontinent.

včera

včera

včera

včera

Rusové poprvé komentovali výsledky summitu. Peskov promluvil

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy