Zemím EU vypršela lhůta na nominaci komisařů, výsledek je žalostný

Brusel - Členským zemím Evropské unie ve čtvrtek vypršela lhůta, během níž měly Bruselu oznámit své oficiální kandidáty na posty budoucích eurokomisařů. Jména dosud oznámených kandidátů ale vzbuzují obavy, že formování nové unijní exekutivy může nabrat zpoždění. Hlavním důvodem je fakt, že mezi adepty na vedoucí místa v EK je navzdory přání jejího šéfa Jeana-Claudea Junckera stále velmi málo žen a výrazně to nezmění ani další potvrzení kandidáti: Itálie sice chce vyslat do Bruselu nynější šéfku diplomacie Federiku Mogheriniovou, Portugalsko se ale rozhodlo pro státního tajemníka Carlose Moedase.

Juncker předem oznámil, že chce, aby alespoň třetinu z jeho 28členné komise tvořily ženy. Jednotlivé státy mu ale zatím nevycházejí příliš vstříc, protože mezi oficiálně nominovanými jsou zatím pouze tři ženy - za Česko ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, za Švédsko dosavadní eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová a za Itálii ministryně zahraničí Mogheriniová, která bude usilovat o post šéfky unijní diplomacie.

V dosluhující Barrosově komisi je nyní devět žen a slabé ženské zastoupení může být překážkou i pro Evropský parlament, který musí složení nové EK schválit. Juncker ale má ještě měsíc na to, aby rozhodl, jaká místa jednotliví kandidáti obsadí, protože teprve na summitu 30. srpna se bude rozhodovat o tom, kdo nahradí Catherine Ashtonovou ve funkci šéfa diplomacie. Teprve od jména jejího nástupce či nástupkyně se odvine obsazení dalších postů.

O funkci po Ashtonové se už ucházejí dvě země - Polsko nominovalo svého ministra zahraničí Radoslawa Sikorského a Itálie ministryni Mogheriniovou.

Podle serveru EUObserver bude mít Juncker velmi nelehkou úlohu nejen kvůli nedostatku ženských kandidátek do komise, ale i kvůli tomu, že země svedou souboj o několik velmi žádaných a vlivných portfolií jako jsou doprava, energetika, průmysl nebo hospodářská soutěž. Řada států přitom do Bruselu vysílá politické "těžké váhy" včetně bývalých premiérů, což je případ Estonska, Finska a Lotyšska.

Evropská komise je výkonným orgánem EU a zastupuje zájmy Unie jako celku, nikoli zájmy jednotlivých členských zemí. Termínem „Komise" se označuje jak kolegium komisařů, tak samotná instituce, jejíž sídlo se nachází v belgickém Bruselu. Některá pracoviště má Komise i v Lucembursku. Pod Komisi spadají rovněž tzv. zastoupení, jež se nacházejí v každé členské zemi EU.

Členové Komise se scházejí jednou týdně, obvykle ve středu, v sídle Komise v Bruselu. V době plenárního zasedání Evropského parlamentu však komisaři jednají zpravidla ve Štrasburku. Program jednotlivých zasedání se odvíjí od pracovního programu Komise.

Každý bod programu jednání je předložen komisařem, který za danou oblast politiky odpovídá, a kolegium poté o věci společně rozhodne. Zasedání Komise nejsou veřejně přístupná, nicméně jejich program jednání i zápis z nich se zveřejňují.

Komise rovněž zasedá v mimořádných situacích, kdy je potřeba rychle zareagovat na vzniklý problém nebo kdy se řeší zásadní otázky v Radě ministrů.

Neoficiální seznam kandidátů na eurokomisaře:

Belgie - zatím nerozhodla, možná europoslankyně Marianne Thyssenová či dosavadní komisař pro obchod Karel De Gucht

Británie - bývalý předseda Sněmovny lordů Jonathan Hill

Bulharsko - možná dosavadní komisařka pro mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc Kristalina Georgievová; minulý týden ale v zemi padla vláda, čeká se na rozhodnutí nového kabinetu

Česká republika - ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová

Dánsko - kandidáta zatím neoznámilo

Estonsko - bývalý premiér Andrus Ansip

Finsko - dosavadní komisař pro hospodářské a měnové záležitosti a euro Jyrki Katainen

Francie - exministr financí Pierre Moscovici

Chorvatsko - dosavadní komisař pro ochranu spotřebitele Neven Mimica

Irsko - exministr životního prostředí Phil Hogan

Itálie - ministryně zahraničních věcí Federica Mogheriniová

Kypr - bývalý mluvčí vlády Christos Stylianidis

Litva - exministr zdravotnictví Vytenis Andriukaitis

Lotyšsko - bývalý premiér Valdis Dombrovskis

Lucembursko - expremiér Jean-Claude Juncker, předseda nové EK

Maďarsko - ministr zahraničních věcí a obchodu Tibor Navracsics

Malta - exministr pro cestovní ruch Karmelu Vella

Německo - dosavadní komisař pro energetiku Günther Oettinger

Nizozemsko - zatím kandidáta nenominovalo; možná ministr financí Jeroen Dijsselbloem či ministr zahraničí Frans Timmermans

Polsko - ministr zahraničí Radoslaw Sikorski

Portugalsko - státní tajemník Carlos Moedas

Rakousko - dosavadní komisař pro regionální politiku Johannes Hahn

Rumunsko - dosavadní komisař pro zemědělství Dacian Ciolos

Řecko - ministr obrany Dimitris Avramopulos

Slovensko - dosavadní komisař pro institucionální vztahy a administrativu Maroš Šefčovič

Slovinsko - tři kandidáti: končící premiérka Alenka Bratuseková, končící ministr zahraničí Karl Erjavec a europoslankyně Tanja Fajonová

Španělsko - exministr zemědělství Miguel Arias Cañete

Švédsko - dosavadní komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) eurokomisaři

Aktuálně se děje

včera

Česko na hokejovém MS

Po Finech a Norech si Češi poradili i s dalším severským soupeřem. Kousající Dány přehráli 7:4

Čeští hokejisté si spravili chuť po posledním zápase, ve kterém museli skousnout první prohru, když nestačili na Švýcary až na nájezdy a tentokrát v základní hrací době si došli pro tři body v zápase s Dánskem. Jednalo se tak o třetího severského soupeře ve skupině A po Finsku a Norsku a podobně jako v těchto obou předešlých případech i tentokrát Češi vyhráli. První dvě třetiny sice bylo znát, že Dánsko není poslední léta nejoblíbenější soupeř českého národního týmu a i v tomto zápase nepříjemně dotahovalo a až do stavu 3:3 se hrál vyrovnaný duel. Ve třetí třetině se ale rozvolnila stavidla natolik, že umožnila Čechům vstřelit další čtyři branky, zatímco Dánové se do konce zápasu zmohli už jen na jednu trefu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda oznámila, že zabila vysoce postaveného velitele Hizballáhu

Izraelská armáda ve středu oznámila, že při úterním útoku na jihu Libanonu zabila vysoce postaveného velitele libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy