Belgie nevydá do Španělska katalánského exministra Lluíse Puige

Belgická justice definitivně rozhodla, že do Španělska nevydá katalánského exministra kultury Lluíse Puige, který ve své zemi čelí obvinění kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Informoval o tom dnes deník La Vanguardia. Puig utekl do Belgie před třemi lety spolu s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem a několika dalšími kolegy z regionální vlády.

Belgický soud rozhodl o nevydání Puige ve čtvrtek s tím, že španělský nejvyšší soud není pro takovou žádost podle něj kompetentní. Belgická prokuratura měla možnost se ve lhůtě 24 hodin proti tomuto verdiktu odvolat a dnes oznámila, že to neudělá. Puig, který byl ministrem katalánské vlády jen tři měsíce, je ve Španělsku obviněn ze zneužití veřejných fondů použitých na uspořádání neústavního referenda.

Rozhodnutí belgické justice přivítal Carles Puigdemont, který také žije v Belgii. "(Nejvyšší soud) není kompetentní, aby nás pronásledoval, nás ani ostatní politické vězně," uvedl na twitteru Puigdemont s odkazem na sedm katalánských separatistických politiků a dvě političky, kteří jsou už několik let ve vězení. Předloni v říjnu je nejvyšší soud v Madridu odsoudil za vzpouru k trestům vězení od devíti do 13 let.

Na rozhodnutí belgické justice o vydání do Španělska stále čeká Puigdemont a exministr jeho regionální vlády Toni Comín. Jejich řízení belgické úřady pozastavily, dokud Evropský parlament (EP) nerozhodne o tom, zda je zbaví europoslanecké imunity. Oba byli totiž v roce 2019 zvoleni do EP. Příští čtvrtek by se měli obhajovat před parlamentním výborem, jehož rozhodnutí poté musí schválit europarlament v plénu.

Stíhání bývalého katalánského vedení zahájila španělská prokuratura za bývalé pravicové vlády, která v říjnu 2017 se souhlasem španělského parlamentu dočasně převzala vedení Katalánska a vyhlásila tam nové regionální volby. Po nich získaly většinu v katalánském parlamentu opět separatistické strany, které mají podle průzkumů velké šance ovládnout regionální zákonodárný sbor i po volbách chystaných na 14. února.

Související

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

Více souvisejících

Belgie Španělsko Lluís Puig

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy