Bratislava si zopakovala průvod z listopadu 1989. Zachránila nás Praha, vzpomíná bývalý student

Třicet let od průvodu studentů bratislavských škol, kteří 16. listopadu 1989 v tehdejším komunistickém Československu manifestovali za demokracii a školskou reformu, jeho tehdejší účastníci dnes tuto akci v ulicích slovenské metropole zopakovali. Výročí průvodu, proti kterému bezpečnostní složky nezasáhly, si dříve během dne připomněli také český prezident Miloš Zeman a hlava Slovenska Zuzana Čaputová.

"I tehdy nás byly hloučky jako nyní. Jediný rozdíl byl v tom, že celé náměstí bylo obklíčeno policejními vozy a policisty. Všichni jsme šli do velké nejistoty. Tato demonstrace byla neohlášená, tedy nepovolená a nelegální," vzpomínal před novináři Milan Novotný, který se průvodu v roce 1989 jako student Filozofické fakulty Univerzity Komenského zúčastnil. Spolu s ním přišli na rekonstrukci akce i další jeho někdejší účastníci.

Průvod, kterého se v roce 1989 zúčastnily asi dvě stovky zejména studentů různých fakult, odstartoval na náměstí u současného úřadu hlavy státu. Studenti se chytili za ruce a jako "živý řetěz" se vydali na pochod ulicemi metropole. Skandovali hesla jako například "Chceme svobodu", "Chceme demokracii" či "Chceme demokratické školství". Průvod studenti ukončili u sídla ministerstva školství. Své požadavky tam přednesli i členovi ústředního výboru Komunistické strany Slovenska Gejzovi Šlapkovi.

Na průvod dohlíželi příslušníci tehdejší Veřejné bezpečnosti včetně příslušníků komunistické StB, bezpečnostní složky proti účastníkům ale nezasáhly. Tato akce studentů v Bratislavě stojí ve stínu pražských událostí ze 17. listopadu 1989, které zahájily takzvanou sametovou revoluci. Ta vyústila v Československu v pád komunistického režimu.

"Celou dobu kolem nás jela policejní auta a z aut nás snímala kamera. Tím, že jsme se drželi za ruce, byl každý z nás lehce identifikovatelný," uvedl Novotný. Dodal, že studentská akce v roce 1989 nebyla koordinována s českými kolegy.

Podle Novotného účastníky průvodu před akademickými tresty od vysokých škol zachránila právě sametové revoluce. "Svým způsobem nás zachránila Praha. Neskutečné hrdinství pražských studentů a to, co se (17. listopadu) stalo, zachránilo bratislavské studenty před vyhazovem ze školy," řekl Novotný. Doplnil, že právě organizátoři zmíněného bratislavského průvodu vypracovali na Slovensku první protestní prohlášení proti policejnímu zákroku vůči demonstraci ze 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze. Novotný ocenil, že se nakonec podařilo naplnit hlavní požadavky tehdejšího studentského hnutí, a to svobodné volby, svobodu tisku i svobodu slova.

Bratislavský průvod studentů připomíná v Bratislavě pamětní deska na budově Univerzity Komenského. Právě k ní dnes Zeman, který později otevřel ve slovenské metropoli Český dům, spolu s Čaputovou položili věnce.

Dárek pro pana prezidenta od předsedy Národní rady Slovenské republiky Andreje Danka. Originál dopisu, který napsal Winston Churchill. pic.twitter.com/7jUm7jtFS7

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) November 16, 2019

Čaputová bratislavský průvod ze 16. listopadu 1989 ocenila. Uvedla, že tato akce spolu s následnou demonstrací v Praze odstartovaly zásadní a důležité změny v Československu.

Rekonstrukce průvodu studentů z roku 1989 je jednou z desítek různých společenských a kulturních akcí, kterými si Slovensko o tomto víkendu připomíná výročí sametové revoluce.

Související

Více souvisejících

Bratislava 30 let od sametové revoluce Zuzana Čaputová Miloš Zeman Slovensko 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy