Brexitová jednání o budoucích vztazích budou nejspíš pokračovat i příští týden

Rozhovory Británie a Evropské unie o budoucích vztazích po brexitu budou nejspíš pokračovat i příští týden. Prohlásil to dnes irský ministr zahraničí Simon Coveney a stejnou informaci s odvoláním na zdroj z britské strany přinesla i stanice BBC. Vyjednavači se přitom podle posledních prohlášení chtěli dohodnout do poloviny listopadu. Jednání ale dál váznou mimo jiné v otázce rybolovu či hospodářské soutěže.

Vyjednavači zahájili další fázi rozhovorů o budoucím uspořádání vztahů Británie s evropskou sedmadvacítkou tento týden v Londýně. Zdroj BBC fázi označil za "závěrečnou", i když nadále trvají rozpory v otázce rybolovných práv, ochrany životního prostředí, práv zaměstnanců či pravidel hospodářské soutěže.

Irský ministr zahraničí Coveney dnes uvedl, že uzavření dohody tento týden je "nepravděpodobné". Vyjednat dohodu je podle něj velmi těžké, ale stále ještě možné. "Pokud nebudeme mít dohodu příští týden, nastanou opravdové problémy," varoval ministr. Irsko je jednou z unijních zemí, na které by měla absence dohody nejvážnější dopady.

Británie opustila EU 31. ledna a do konce letošního roku je v takzvaném přechodném období, kdy se vzájemné obchodní vztahy dál řídí stejnými pravidly jako za britského členství v unii. Nejpozději do 31. prosince musí uzavřít dohodu o budoucích vztazích včetně obchodní dohody, jinak se začne v lednu přes Lamanšský průliv obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO), tedy se všemi cly a komplikacemi, které to přináší.

Hlavní vyjednavači za EU Michel Barnier a Británii David Frost ale nemají čas na jednání až do konce roku. Případnou dohodu musí totiž potvrdit představitelé jednotlivých členských zemí EU, Evropský parlament i národní parlamenty. Europarlament tak může učinit nejpozději na plenární schůzi plánované na polovinu prosince.

Britský premiér Boris Johnson několikrát avizoval, že je připraven z jednání odejít i bez dohody. Britská média nicméně v posledních dnech upozorňují, že pozici předsedy vlády značně zkomplikoval výsledek prezidentských voleb v USA. Podle amerických médií zvítězil demokrat Joe Biden, který se nedá na rozdíl od současného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa rozhodně považovat za příznivce brexitu.

Parlament v Británii se mezitím dál zabývá zákonem o vnitřním trhu, jehož část porušuje vyjednanou brexitovou dohodu. Premiér Johnson normu označuje za záchrannou síť pro případ, že se nepodaří s EU obchodní dohodu uzavřít. Dolní sněmovna ji už dříve schválila, Sněmovna lordů ale vládní návrh v pondělí večer velkou většinou odmítla. Johnsonova vláda už avizovala, že na podobě zákona trvá. Až se z horní komory vrátí opět do té dolní, hodlá jej proto předložit bez změny v textu.

Související

Více souvisejících

Brexit David Frost (vyjednavač) Michel Barnier EU (Evropská unie) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 13 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

Kreml: Přístup Ukrajiny k raketám ATACMS válku nezmění

To, že má Ukrajina přístup k těžkým zbraním dlouhého dosahu včetně raket ATACMS ze Spojených států, v zásadě nezmění výsledek probíhající války. Prohlásil to ve čtvrtek Kreml, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy