Britská vláda má jasno. Obchod s EU budou doprovázet kontroly

Britské firmy se musí připravit na to, že poté, co na konci roku skončí přechodné období po brexitu, budou transport zboží do Evropské unie a z ní provázet hraniční kontroly. Představitelům dopravního sektoru to v pondělí oznámil člen britského kabinetu Michael Gove, který je de facto zástupcem premiéra Borise Johnsona. Nový postoj vlády podle médií vyvolal obavy z možného narušení zaběhaných dodavatelských řetězců.

Unijní "sedmadvacítka" je pro Británii největším obchodním partnerem. Výměna zboží a služeb s EU v roce 2018 tvořila bezmála polovinu britského zahraničního obchodu. Po nedávném odhodu Británie z EU se musí obě strany dohodnout na novém nastavení obchodního partnerství, přičemž rozsah bariér se bude odvíjet od toho, jakou část pravidel jednotného unijního trhu Londýn ponechá v platnosti. K dojednání nového partnerství slouží nyní začínající přechodné období, které potrvá do 31. prosince 2020.

"Spojené království bude mimo jednotný trh a mimo celní unii, takže budeme muset být připraveni na celní procedury a regulatorní kontroly, které budou nevyhnutelně následovat," citovalo Govea oficiální prohlášení. Vláda jej zveřejnila poté, co agentura Bloomberg a další média informovala o ministrových slovech na setkání se zástupci podnikatelských sdružení.

Johnsonův kabinet dává najevo, že po přechodném období bude k veškerému dovozu a vývozu přistupovat stejně, a obchodníci z Británie i EU tak budou muset předkládat celní prohlášení a budou vystaveni kontrolám zboží. Podle deníku The Guardian Gove uznal, že předpokládané "tření" na hranici představuje "významnou změnu". List jeho pondělní vyjádření označuje za první oficiální potvrzení plánu vlády vytvořit po brexitu bariéry v obchodu s EU.

Média v této souvislosti připomínají mnohokrát deklarovanou ambici expremiérky Theresy Mayové zachovat i po odchodu z unie "obchod bez tření". "Obchod bez tření byl odkopnut do autu," řekla po setkání s Govem deníku Financial Times Elizabeth de Jongová ze sdružení dopravců Freight Transport Association. "Tohle byla velká dávka realismu. Pro podnikatele to bude velmi nákladné," dodala.

Agentura Reuters předpokládá problémy zejména pro britské malé a střední podniky, z nichž mnohé nikdy neobchodovaly se subjekty mimo EU. Zpravodajský web BBC zase tlumočí varování organizace British Retail Consortium (BRC) sdružující tisíce britských prodejců. Hraniční kontroly by podle ní mohly rychle způsobit prostoje v přístavech, potažmo problémy s dodávkami čerstvých potravin. BRC tvrdí, že pokud infrastruktura na britských hranicích neprojde "masivním vylepšením", zákazníci pocítí dopady nového režimu v zásadě ihned.

"Nestačí oznámit, že přijdou kontroly, potřebujeme rychle vidět plány na to, jak to bude proveditelné v praxi," uvedl ředitel sdružení Andrew Opie.

Vládní činitelé podle britských médií v souvislosti s novým režimem hovoří také o "chytré" hranici, která náležitosti spojené se zahraničním obchodem zjednoduší. Tato opatření ale zřejmě nebudou připravena dříve než v roce 2025.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Michael Gove EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Bürgenstock

Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

včera

včera

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

Zdroj: David Holub

Další zprávy