Bývalý král Juan Carlos se chce údajně vrátit do Španělska

Bývalý král Juan Carlos I. by se rád vrátil do Španělska, které opustil vloni kvůli finančním a daňovým skandálům. Pro návrat ale nenastala vhodná doba, protože bývalá hlava státu stále nevyřešila své problémy s daňovými úřady, uvádějí španělské noviny.

Třiaosmdesátiletý monarcha se uchýlil do Spojených arabských emirátů, kde však trpí samotou. Od jeho odchodu ze Španělska uplyne v úterý rok.

Deník El País popsal denní režim Juana Carlose I. jako poněkud monotónní. "Četba španělského tisku je jednou z aktivit, kterými zaplňuje dlouhé nudné hodiny svého zlatého ústraní v Abú Zabí," uvedl list. Mezi dalšími častými aktivitami je sledování filmů či rehabilitace.

"Jeho největším nepřítelem je samota," dodal list. Juana Carlose I. pravidelně navštěvují dcery a mluví po telefonu s pár věrnými ve Španělsku. Vyhýbá se ale tisku a v uplynulém roce neposkytl žádné veřejné vyjádření. Jeho stanoviska občas tlumočí jeho advokáti.

Návrat do Španělska ale zatím nepřipadá v úvahu, protože bývalému královi se nepodařilo vyřešit své problémy s daňovými úřady a trestními orgány, míní konzervativní deníky El Mundo a ABC. Podle deníku El País různá vyšetřování místo toho, aby brala konce, otevírají úřadům další náměty k prošetření. Španělská novinářka Pilar Eyreová agentuře DPA řekla, že se bývalý král do země zřejmě nikdy nevrátí. "Zemře v zahraničním exilu," domnívá se Eyreová.

Juan Carlos I. byl dlouhá léta jednou z nejpopulárnější hlav států v Evropě. Konec jeho vlády ale poznamenalo více finančních a daňových skandálů. Kvůli tomu také přenechal v roce 2014 trůn svému synovi Felipemu VI. Svůj odchod ze Španělska odůvodnil tím, že nechce ztěžovat pozici svému následníkovi. Krok ale vyvolal mnoho kritik. Například menší vládní uskupení Unidos Podemos ho označilo za útěk před spravedlností. Advokáti bývalého monarchy ale tvrdí, že jejich klient je k dispozici španělským soudům.

Juan Carlos I. je vyšetřován ve více kauzách daňových úniků či praní špinavých peněz. Zřejmě nejzávažnějšímu vyšetřování čelí ve Švýcarsku. Tamní úřady prošetřují převod několika desítek milionů eur, které v roce 2011 tehdejší král a jemu blízké osoby a nadace přijali ze Saúdské Arábie. Vyšetřovatelé se domnívají, že se mohlo jednat o nelegální platbu za to, že skupina španělských firem získala v arabském království velkou zakázku na stavbu vysokorychlostních železničních tratí. V uplynulých měsících Juan Carlos I. uhradil španělskému ministerstvu financí několik nedoplatků na daní. Podle médií se tak snaží vyhnout tomu, aby případy skončily před soudem.

Související

Více souvisejících

Král Juan Carlos I. (Španělsko) Španělsko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy