Češka v Madridu: Může se na procházku se psem, s dítětem ne. Řada lidí se zlobí na krále

Ve Španělsku v těchto dnech kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru nelze jít ani s dítětem na procházku, protože i na nákup se musí chodit jednotlivě. Proto se například v Madridu šíří nápad pořídit si psa, aby lidé mohli ven. Situaci ve španělské metropoli a v Barceloně dnes popsaly ČTK dvě Češky, které tam dlouhodobě žijí.

"Můžete jít na procházku se psem, ale nemůžete jít na procházku s dětmi. Proto tady kolují vtipy, že si lidé pořídí psa, aby mohli na procházku," řekla ČTK Češka Iveta Gonzálezová žijící v Madridu. Na dotaz, jaká panuje ve španělském regionu nejhůře postiženém koronavirem nálada na ulicích, odpověděla, že skoro žádná, "protože tam nikdo není". "Ven se smí jen v povolených případech, například na nákup či do práce, a pouze jednotlivě, s dítětem jen pokud jdete například k lékaři," dodala.

"S tříletým synem chodíme jen na dvůr, nebo na balkon, procházky jsou zakázané, všechna pískoviště pro děti jsou obehnaná páskou, nesmíte jít ani běhat do parku," popsala koronavirová opatření na předměstí Barcelony Češka Jana. Na nákupy chodí její manžel José Luis, který se dohodl se zaměstnavatelem, že v těchto dnech zůstane doma.

Se zakrytými ústy a nosem se na veřejnosti na rozdíl od Česka v Madridu ani v Barceloně chodit nemusí, lidé ale většinou roušky nosí. Některé z obchodů, které smí být otevřené (tedy potraviny, lékárny či trafiky), regulují vstup. "Někteří namalovali před vchodem na chodníku značky metr a půl od sebe, aby lidé věděli, jak daleko od sebe mají stát," uvedla Iveta z Madridu. "Někteří mají i uvnitř prodejny na zemi lišty, aby šla lépe dodržovat bezpečná vzdálenost," dodala česká učitelka Jana.

Výdejní okénka u restaurací, jako je to třeba v Praze, v Madridu ani v Barceloně nejsou, ale také tam fungují donášky do domu. "Například si můžete nechat přivézt pizzu a při objednávce vám řeknou všechna bezpečnostní opatření, která je třeba dodržet," uvedla Iveta.

Jana také popsala incident, o němž informovala místní média - několik mladistvých stálo na ulici a kouřilo. Když to viděla policie, chtěla jim dát pokutu, ale mezitím dorazili rodiče, kteří policisty napadli.

V kontrolách na ulicích pomáhají policistům i vojáci. Za porušení pravidel nouzového stavu, který španělská vláda vyhlásila od 15. března na 15 dní, hrozí pokuty až 600.000 eur (16,2 milionu Kč) nebo rok vězení. "Předpokládám, že to bude platit pro opakovaná a vážná porušení, a je to maximální výše trestu," míní Iveta.

Španělé si v těchto dnech podle obou mladých Češek vzájemně pomáhají. "Panuje tu velká solidarita, vzniká strašně moc občanských iniciativ na pomoc osamělým lidem. Kromě donášek potravin se například i předcvičuje na balkonech, dělají se online kurzy," uvedla Iveta. "Bohužel se ale jako v každých krizových situacích objevili i podvodníci, kteří prostřednictvím emailů požadují pomoc pro lidi v nemocnicích, aby mohli zneužít data k bankovním účtům," dodala.

Solidaritu lidé i v Madridu a Barceloně vyjadřují také každý večer na balkonech. "Večer se na balkonech tleská zdravotníkům, třeba i deset minut," popsala Jana jeden z mála sociálních kontaktů v těchto časech.

Ve středu se ale na španělských balkonech nejen děkovalo. Lidé tloukli do hrnců na protest proti španělskému králi Felipemu VI. a jeho otci Juanu Carlosovi, bývalé hlavě Španělska.

Takzvanou caceroladu (též cacerolazo), oblíbenou formu protestu zejména ve Španělsku či v Jižní Americe, iniciovali katalánští separatisté, ale přidali se k nim i jinde ve Španělsku odpůrci monarchie. Impulsem akce, která začala večer při prvním projevu Felipeho VI. ke koronavirové krizi, byla kauza kolem nadace, jejímž prostřednictvím měl v roce 2008 podle médií jako úplatek Juan Carlos dostat 100 milionů dolarů (2,4 miliardy Kč) od tehdejšího saúdskoarabského krále.

"Lidé chtějí, aby Felipe VI. věnoval ty miliony do zdravotnictví na pomoc v této situaci," uvedl Iveta. "Někdy i během pravidelných potlesků zdravotníkům tady někdo zakřičí Viva la República! (Ať žije republika!) a jiný odpoví Que viva! (Ať žije!)," popsala Iveta náladu ve své madridské čtvrti, která je ale podle ní velmi levicová a protimonarchistické nálady jsou tam hlasitější než jinde v metropoli. Intenzivnější byl středeční protest v Barceloně, kde ho podpořila i tamní starostka Ada Colauová a kde se při návštěvách krále pravidelně konají protesty.

Související

Více souvisejících

Madrid Španělsko Král Felipe VI. (Španělsko) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy