České a polské stíhačky budou střežit slovenské nebe přednostně ze svých základen

České a polské stíhačky budou při dočasné ochraně vzdušného prostoru Slovenska, kterou by měly převzít na začátku září, startovat přednostně ze základen ve svých zemích. Bratislava chce v probíhajících jednáních s Českem a Polskem také dosáhnout toho, aby si oba spojenci slovenské nebe nerozdělily. ČTK to sdělila mluvčí slovenského ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Český premiér Petr Fiala o uplynulém víkendu řekl, že vláda schválí pomoc při ochraně slovenského vzdušného prostoru. Připravenost Polska k podobnému kroku vyjádřil už v dubnu ministr obrany Mariusz Blaszczak při návštěvě Bratislavy. Slovensko se se žádostí o pomoc obrátilo na sousední země poté, co v reakci na invazi ruských vojsk na Ukrajinu začalo připravovat předčasné ukončení provozu bitevníků ruské výroby MiG-29 a v souvislosti s informacemi, že objednané americké stíhačky dostane oproti plánu později. Česká armáda má dlouholeté zkušenosti s ochranou nebe v zahraničí.

"Polské stíhačky budou prioritně startovat ze základny nacházející se na polském území. V úvahu přichází více letišť polských ozbrojených sil. Stejně české stíhačky budou zajišťovat úkoly ochrany vzdušného prostoru Slovenské republiky ze základny nacházející se na území České republiky," uvedla Kakaščíková.

Slovenská strana nechce, aby si Česko a Polsko rozdělily slovenské nebe na dvě části. "Naší snahou je, aby ochrana vzdušného prostoru nebyla dopředu teritoriálně rozdělena, ale probíhala současně, případně podle konkrétní situace by buď vzlétla letadla Česka, nebo Polska ve smyslu stanovených postupů NATO," dodala mluvčí.

Polsko i Česko by podle plánu Slovenska měly převzít ochranu jeho nebe od září, kdy Bratislava chce také odstavit své armádní migy.

Slovensko si v roce 2018 objednalo ve Spojených státech 14 nových stíhaček F-16. Jejich dodávky se proti původnímu plánu opozdí o 12 až 14 měsíců, první stroje by tak Slovensko podle Kakaščíkové mělo dostat v první polovině roku 2024.

Související

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

Více souvisejících

Gripen Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy