Chorvatsko bojuje s epidemií, Řecko nařídilo karanténu pro 150 tisíc lidí na severu země

Chorvatsko za posledních 24 hodin zaznamenalo 1131 případů nákazy koronavirem, čímž poprvé od začátku epidemie překonalo hranici 1000 nových infekcí za den. Uvedl to dnes krizový štáb pro boj s koronavirem. V zemi panují obavy, zda místní zdravotnictví vydrží nápor pacientů.

V posledních deseti dnech přibývalo v zemi na Jadranu kolem 300 případů denně, dosavadním rekordem ale bylo ve čtvrtek ohlášených 793 případů koronavirové infekce.

Země, jejíž hospodářství do značné míry závisí na cestovním ruchu, tento týden zpřísnila opatření ve snaze zpomalit šíření nákazy. Ve vnitřních veřejných prostorách platí povinnost nosit roušky a snížila se i maximální povolená kapacita restaurací a barů. Pracovní doba je omezena do půlnoci, veřejná shromáždění s více než 50 lidmi vyžadují zvláštní povolení, uvedla agentura Reuters.

Celkově se v zemi s více než čtyřmi miliony obyvatel nakazilo koronavirem 23.665 lidí. Na 345 osob s nemocí covid-19 zemřelo, z toho jedna za poslední den. Takzvaných aktivních případů je v Chorvatsku momentálně 4233, z nich 505 se nachází v nemocnicích a 24 osob je připojeno na ventilátor.

Podle epidemiologa Ozrena Polašeka by se do dvou týdnů mohl počet hospitalizovaných více než zdvojnásobit na přibližně 1000, uvedl deník Jutarnji list.

Jedná se podle něj o mezní množství pacientů, s nimiž si chorvatské zdravotnictví bude ještě schopno poradit. Odborníci jsou podle deníku ve shodě, že větší problém než kapacita lůžek je pro Chorvatsko možný nedostatek lékařského personálu.

V sousedním Slovinsku za poslední den přibylo 834 nakažených, což pro zhruba dvoumilionovou zemi představuje nový rekord. Dosud nejvyšším přírůstkem bylo čtvrtečních 735 infikovaných. Ode dneška začínají platit zpřísněná opatření, která zahrnují částečnou uzávěru sedmi z 12 slovinských regionů s přibližně polovinou obyvatel země.

I Bosna zaznamenala rekordní počet nově nakažených. V zemi se 3,3 miliony obyvatel jich přibylo 621. Na zhoršení epidemické situace se připravuje sedmimilionové Srbsko, které nařídilo povinné nošení roušek kdekoliv mimo domov. Dosud zaznamenalo 35.719 nakažených, z toho 265 za poslední den. Počet úmrtí se za uplynulých 24 hodin zvýšil o dvě na 772.

V Řecku ode dneška platí karanténa pro 150.000 obyvatel regionu Kozani na severu země, kde hygienici kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených koronavirem vyhlásili nejvyšší stupeň nebezpečí. Informoval o tom list Kathimerini. Podle pravidel nyní nesmějí obyvatelé oblast karantény opustit, zavřené jsou restaurace, obchody, sportoviště, soudy i památky, dál ale fungují školy.

V regionu Kozani se od začátku října objevily více než dvě stovky nových případů infekce, z toho stovka během tohoto týdne. Podle hodnocení epidemiologů se tak oblast na mapě zbarvila do červena a platí v ní nejpřísnější restrikce. O stupeň nižší, oranžový stupeň výstrahy má aktuálně 15 regionů včetně ostrovů Kréta, Mykonos, Zakynthos či Santorini.

Karanténa v Kozani je zatím vyhlášená do 29. října, ale v případě nutnosti ji mohou úřady prodloužit.

V jedenáctimilionovém Řecku se od začátku epidemie virem SARS-CoV-2 nakazilo na 24.000 osob, přes 480 z nich zemřelo.

Související

Více souvisejících

Chorvatsko Řecko Slovinsko bosna a hercegovina Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 2 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy