Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post prezidenta

Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a spravedlnost Andrzej Duda nebo liberální kandidát Občanské platformy Rafal Trzaskowski. Volební místnosti se otevřely v neděli v sedm hodin ráno. Definitivní výsledek bude znám nejpozději v úterý o půlnoci. Zúčastnit se může 30 milionů oprávněných voličů.

"Kdo se stane prezidentem se opravdu těžko odhaduje, je to fifty fifty. Rozhodnou ti, kteří byli nerozhodní, což bylo asi sedm procent voličů. Také nevíme, jak se budou chovat lidé, kteří v prvním kole volili jiné kandidáty, a jaký vliv na hlasování budou mít například Poláci za hranicemi,“ nechala se v interview pro CNN Prima NEWS slyšet polská novinářka Barbara Sierszula.

Už po nedělní deváté hodině večer by mohly být známy první odhady vycházející z průzkumů mezi voliči. Dosud se má za to, že ani jeden z uchazečů není jednoznačným vítězem. Duda v prvním kole obdržel 43,5 % hlasů, zatímco Trzaskowski získal 30,46 %, čímž postoupil do závěrečného kola.

"Nejvíce volby ovlivní, kolik lidí přijde hlasovat, protože frekvence by měla být opravdu obrovská. Například na druhé kolo se navíc přidalo svými podpisy 150 tisíc Poláků za hranicemi, a to jich je za hranicemi přes půl milionu. Takže frekvence bude také strašně důležitá,“ nastínila polská žurnalistka.

Zkouška evropského populismu

Podle agentury AP se polské prezidentské volby nesou v duchu jakési pomyslné zkoušky evropského populismu z důvodu velmi vyhrocené volební kampani zahrnující homofobii, antisemitismus a antigermanismus. Reuters má také za to, že výsledek nedělního klání o post hlavy státu výrazně ovlivní další vztahy mezi Varšavou a Evropskou unií, na nichž se podepisuje reforma justice.

Právo a spravedlnost (PiS) je na Dudovi závislé, a pokud by o něj přišlo, dostalo by se tak do pomyslného šachu. Ačkoliv má v polském parlamentu většinu, nedokázalo by přehlasovat možná veta jeho soka. Svým způsobem by se jednalo o kohabitaci, kdyby prezident a premiér pocházeli z různých politických stran. Ta je typická například pro Francii.

"(Kampaň) byla velice krutá a vulgární, protože kandidát Duda měl na své straně vládu, svoji stranu i televizi, která mu pomáhala. Kromě toho je v Polsku špatná situace, kde může být prakticky řečeno úplně všechno. Je tam možná každá podlá věc házená na konto kandidáta, a to zvlášť ze strany vládní propagandy," konstatovala novinářka.

"Například náměstek ministra zdravotnictví říkal veřejně, že kdo nevolí Dudu, není Polákem. Člověk z kanceláře prezidenta byl zachycen, jak přelepuje plakáty Trzaskowského na Dudu. Řekla bych, že každý útok na Trzaskowského byl pro společnost přijatelný, atmosféra byla velice nepříjemná," dodala s poznámkou, že se situaci ve své zemi styděla.

Související

Více souvisejících

Andrzej Duda Rafal Trzaskowski Polsko Volby Právo a spravedlnost (PiS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy